Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaa: London peab tõestama, et Skripali ei mürgitanud Briti agendid

{{1522236060000 | amCalendar}}
Foto: TASS/Scanpix

Vene välisministeeriumi väitel näitab London korrapäraselt üles suutmatust tagada Vene kodanike julgeolekut Suurbritannias.

"Suurbritannia võimud näitavad korrapäraselt üles suutmatust tagada Vene kodanike julgeolek oma territooriumil. Selle karjuvateks näideteks on muu seas endise FSB töötaja Aleksandr Litvinenko mürgitamine, ärimeeste Badri Patarkatsišvili ja Aleksandr Perepelitšnõi tapmine, Boriss Berezovski salapärane "enesetapp" ja tema äripartneri Nikolai Gluškovi kägistamine ning lõppude lõpuks Sergei Skripali ja tema tütre Julija elu ja tervise kallale kippumine," seisis Vene välisministeeriumi kolmapäevases veebiavalduses.

"Viimasel puhul eiras London kõiki rahvusvahelise õiguse, kõlbluse ja terve mõistuse norme. Esitamata mingeid tõendeid või isegi selget pilti juhtunust, süüdistas London Venemaad omaenda kodanike mürgitamises, paiskas välja meil mitte kunagi kasutatud keemilise aine nimetuse, vallandas suurejoonelise poliitilise ja meediakampaania," rõhutati avalduses.

"Innustunud Vene diplomaatide väljasaatmisest hulgast riikidest ja rahvusvaheliste organisatsioonide esindustest, kuulutati välja muude piirangumeetmete kompleks. Meie seaduslikke nõudmisi, esitada kasutatud aine näidised, eirati," lisas ministeerium avalduses.

Vene välisministeerium kutsus Londonit hoopis üles tõestama, et Skripali ei mürgitatud hoopis Suurbritannia agentide poolt.

"Kõikide asjaolude analüüs annab meile alust arvata, et mürgitamisega on seotud Briti eriteenistused," seisis välisministeeriumi teates. "Kui veenvaid tõendeid vastupidise kohta Vene poolele ei esitata, käsitleme seda, kui meie kodanike elu kallale kippumist ulatusliku poliitilise provokatsiooni eesmärgil."

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles omakorda kolmapäeval, et Moskva vastab kindlasti Vene diplomaatide väljasaatmisele lääneriikidest, kuid teeb seda sobival ajal.

Suurbritannia peab 4. märtsil Salisburys aset leidnud mürgitamisjuhtumit Venemaa kätetööks ning selle hinnanguga on praeguseks liitunud nii USA, NATO, Euroopa Liit ja suurem osa lääneriike. Vastuseks on paljud lääneriigid saatnud riigist välja Vene diplomaate ning sageli on võimud põhjendanud seda asjaoluga, et nimetatud diplomaatide näol on olnud reaalsuses tegu Venemaa luureametnikega.

Moskva on veendunud et ehkki süüdistusi Venemaa vastu esitas Suurbritannia, asub diplomaatide väljasaatmise laine mootor ikkagi Washingtonis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Palutakse riigist lahkuda ühel-kahel meie diplomaadil ja samas sosistatakse meile kõrva vabandusi. Me teame täpselt, et see on ülisuure surve, santaaži tulemus, mis on kahjuks Washingtoni peamine tööriist rahvusvahelisel areenil," kommenteeris Venemaa välisminister Sergei Lavrov sel nädalal.

"See Venemaa-vastane vektor, see soov Venemaa rolli vähendada - see on mitte ainult Trumpi, vaid ka Euroopa Liidu poliitika. Ja Suurbritannias on see hoopis sisepoliitiline asi," ütles Venemaa teaduste akadeemia Euroopa instituudi asedirektor Vladislav Belov.

Venemaa eksperdid arvavad, et süüdistused Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamises on Briti peaministri Theresa May katse oma valijate tähelepanu Brexiti läbirääkimistelt kõrvale viia.

Moskva sõnul London süütõendeid aga ei esita.

"Esitage, seltsimehed-härrad, materjalid, dokumendid, uuringud Skripalide mürgitamisest arusaamatu vene gaasiga hüüdnimega Novitšok. On teil need? Äkki Eesti poolel on? Ka ei ole. Sellepärast on mul väga ebameeldiv täna sellest rääkida, et valimatud otsused viivad selliste tulemusteni," sõnas Venemaa föderatsiooninõukogu kaitse- ja julgeolekukomitee aseesimees Aleksei Kondratjev.

Saadik: London võib kehtestada Venemaale täiendavad sanktsioonid

London võib rakendada Venemaa suhtes nn Skripali asjaga seoses täiendavaid sanktsioone, ütles Suurbritannia Moskva-saadik Laurie Bristow.

"Me likvideerisime Suurbritannias Vene diplomaatilise missiooni varjus tegutsenud salajase luureagentide võrgu. Tugevdasime piirikontrolli ja võitleme innukalt Vene riigiga seotud isikute korruptsioonikuritegudega Suurbritannias. Loomulikult on muid võimalikke meetmeid, mille järgi peame tõenäoliselt pöörduma," ütles Bristow Skripali asjus välissaadikutele korraldatud teabetunnis. Kõne tekst on avaldatud Suurbritannia valitsuse veebilehel.

"Meie põhieesmärk, nagu ma juba ütlesin, on tagada meie riigi julgeolek," rõhutas ta.

Briti valitsuse teatel viitavad kõik märgid Moskva seotusele mürgitamisega ning Vene valitsus on keeldunud selgitamast, kuidas sai võimalikuks Nõukogude Liidus sõjalisel otstarbel välja töötatud närvimürgi Novitšok kasutamine Suurbritannias. Londoni sõnul oli Venemaal rünnaku sooritamiseks võime, motiiv ja tahe.

Suurbritannia saatis rünnaku järel riigist välja 23 Vene diplomaati ja nende pereliiget - ühtekokku umbes 80 inimest - ja katkestas Moskvaga kõrgetasemelised kontaktid. Moskva on teatanud, et vastab nn peegelmeetmega ja saadab riigist välja 23 Briti diplomaati ning peatab lisaks Briti Nõukogu tegevuse riigis.

Vene asevälisminister: kaalume igasuguseid vastumeetmeid USA-le

Moskvas kaalutakse kõiki võimalikke vastumeetmeid Vene diplomaatide väljasaatmisele USA-st ja Seattle'i peakonsulaadi sulgemisele, välistamata Ühendriikide diplomaatilise esindatuse vähendamist rohkem kui 150 inimese võrra.

"Meil on kõik võimalused laual," vastas asevälisminister Sergei Rjabkov Interfaxi küsimusele, kas Venemaa kavatseb võtta kasutusele 155-inimeselise "reservi", mida ei arvestatud USA diplomaatilise esindatuse võrdsustamisel Venemaa omaga USA-s, mida vähendati Washingtoni otsusel.

"Me peame antud olukorras vaatama terviklikku kogupilti, hindama vaenulikkuse astet, millest Washingtoni ja Londoni Vene-poliitika on läbi imbunud ja juba sellest hinnangust lähtudes langetama otsused diplomaatide USA-st väljasaatmise vastumeetmete osas. Nii et kõik võimalused on laual," märkis aseminister.

Ta rõhutas, et "jätkub Londoni ja Washingtoni lavastatud kampaania Skripalitega juhtunust Briti-USA versiooni kaelamäärimine maailma ja eri riikide avalikule arvamusele." 

"Märgime, et olles selles küsimuses USA ja Suurbritannia täiesti enneolematu surve olukorras, langetavad mõningad riigid otsuseid meie diplomaatide väljasaatmise suhtes, kuigi me mõistame, et USA ja Suurbritannia surveta seda aset ei leiaks," lisas kõrge diplomaat.

Teadupoolest vähendati varasemate meetmete tulemusel USA ja Venemaa vastastikuseid diplomaatilisi esindusi 455 inimeseni, nende hulka kuulub ka 155 Venemaa ÜRO esinduse töötajat.

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael, Anton Aleksejev

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: