EL-i riigipead vaevad Euroopa firmade kaitsmist USA tollitariifide eest

Foto: AFP/Scanpix

Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid arutasid Bulgaarias Sofias hilisõhtuni kestnud kohtumisel, kuidas kaitsta Euroopa ettevõtteid USA tollitariifide ja sanktsioonide eest.

Ülemkogu eesistuja Donald Tusk toonitas, et Euroopa peaks jääma Iraani tuumaleppele truuks seni, kuni Teheran oma kohustusi täidab, varjamata seejuures pettumust USA leppest taandumisest, vahendasid ERR-i teleuudised.

Vaenlasi pole vajagi kui sõbrad nii käituvad, ei varjanud Ülemkogu eesistuja Donald Tusk pettumust USA otsuse üle taanduda Iraani tuumaleppest kui ta eile enne liidrite õhtusööki ajakirjanike ette astus.

"Euroopa peaks olema president Trumpile tänulik, sest tänu temale
oleme vabanenud kõikidest illusioonidest. Ta on pannud meid mõistma,
et kui on vaja abistavat kätt, pead vaatama oma käte poole," märkis ta.

Järgnenud mitmetunnisel nõupidamisel kuulus valitsusjuhtide tähelepanu peamiselt sellele, kuidas Euroopa ettevõtted vabastada sanktsioonidest, mis terendavad Teheraniga äri jätkamisel ja Washingtoni terasetariifidest, millest liit pole seni loodetud erandit saanud.

"Ma ütleks, et hinnang on keeruline, aga jätkuvalt lootusrikas, sellel suunal, et kokkulepped sõlmida. Kas on võimalik Euroopa firmadel jätkata olukorras, kus USA ähvardab sanktsioonidega? Ja kas need instrumendid, mis on välja pakutud on kestlikud, neil on päriselt mõtet või on see poliitiliste loosungitega vehkimine pigem? Kindlasti see ei ole poliitilised loosungid. Soovitakse neid euroopa ettevõtteid, kes Iraanis tegutsevad, neid toetada ja kaitsta," ütles peaminister Jüri Ratas.

Neljapäeval jätkuv Lääne-Balkani tippkohtumine on esimene katse pärast 15 aastat piirkonnale kõige kõrgemal poliitilisel tasemel tähelepanu tõmmata.

Bulgaaria eesistumise tähtsündmus ei tõota siiski läbimurret Euroopa Liidu laienemisel konkreetse liitumisperspektiivi asemel kuuele Lääne-Balkani riigile, keskendutakse praktilisele koostööle õigusriigi, julgeoleku, ühenduste ja digiagenda edendamisel.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: