X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL koostab Iraani tuumaleppe päästmiseks üheksapunktilise majandusplaani

Euroopa Liit lubas teisipäeval üheksapunktilist majandusplaani Iraani tuumaleppe päästmiseks pärast USA otsust leppest taganeda.

Tuumaleppe Iraaniga sõlmisid 2015. aastal Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja USA . Sellega leevendati Iraanile tuumaprogrammi eest kehtestatud sanktsioone vastutasuks islamivabariigi tuumaprogrammi piiramise eest.

President Donald Trump teatas 8. mail USA lahkumisest tema sõnul "vigasest" rahvusvahelisest tuumaleppest Iraaniga ning kinnitas, et Ühendriigid taaskehtestavad "karmimad võimalikud" majandussanktsioonid islamivabariigi vastu.

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif kutsus esmaspäeval teisi leppepooli andma Iraanile tagatisi, et leppega seotud Teherani huvid tagatakse ka edaspidi.

Mogherini sõnul püüavad EL-i eksperdid esitada lähinädalal konkreetsed ettepanekud üheksal võtmetähtsusega teemal, mille seas on Iraani võime tagamine müüa nafta- ja gaasitooteid ja säilitada ligipääs rahvusvahelistele finantsturgudele, EL-i ja Iraani majandussuhete säilitamine ning bloki liikmesriikide firmade äritegevuse kaitsmine Iraanis. Samuti uurib ühendus eriotstarbeliste finantsvahendite väljatöötamise võimalikkust äritegevuseks Iraaniga.

"Ma arvan, et tegemist on hea algusega. Me pole veel sihtmärgil, kuid protsess on alanud," ütles Zarif teisipäeva õhtul ajakirjanikele pärast kohtumist Prantsusmaa, Suurbritannia ja Saksamaa kolleegidega. Varem teisipäeval pidas ta Mogheriniga kahepoolse kohtumise.

Zarif hoiatas samas, et Teheran ootab edusamme tagatiste suunas "lähinädalatel".

Mogherini tunnistas, et USA sanktsioonidest, mille Washington on lubanud Iraanile taaskehtestada, mööda minemine on suur väljakutse. "Me teame, et see on raske ülesanne, kuid me oleme otsustanud seda teha ja alustanud tööd meetmete rakendamiseks, mis selle teoks teevad," lausus ta.

Itaalia eksvälisminister lisas, et EL-i eksperdid on alustanud tööd USA Iraani-vastastest sanktsioonidest mööda minemiseks.

EL-i liidrid arutavad Iraani tuumalepet kolmapäeval ja neljapäeval Bulgaarias Sofias peetaval mitteametlikult tippkohtumisel.

"Tahaksin, et meie debatt kinnitaks igasuguste kahtlusteta üle, et seni kuni Iraan peab leppe sätetest kinni, teeb seda ka EL," lausus Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kirjas EL-i liikmesriikide valitsusjuhtidele.

Trump andis tuumaleppest lahkudes firmadele maksimaalselt kuus kuud äritegevuse lõpetamiseks Iraanis väljavaatega seista vastasel juhul silmitsi USA sanktsioonidega.

"Me peame suhtuma realistlikult sellesse, kuidas Ameerika ekstraterritoriaalsuse elektriliin võib kujutada endast äritegevusele heidutust," lausus Briti välisminister Boris Johnson.

USA välisminister Mike Pompeo ütles Washingtonis, et tahab teha Euroopaga jätkuvalt koostööd Iraani "pahatahtliku käitumise" tõrjumiseks ja Ühendriigid pingutavad laiema leppe sõlmimise nimel oma Euroopa partneritega.

Mogherini seadis teisipäeval selle idee kahtluse alla, öeldes, et Iraani tuumalepe "ei vaja muutmist ega täiendamist". "Me ei räägi üldse leppe lisadest või täiendustest, vaid konkreetsetest meetmetest" leppe säilitamiseks, lausus ta.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: