EL-i energiavolinik sõitis Iraani kaubandussidemeid kaitsma

Iraani lipp ja nafta puurtorn.
Iraani lipp ja nafta puurtorn. Autor/allikas: OPEC-OIL/ REUTERS/Raheb Homavandi/Scanpix

Euroopa Komisjoni energiavolinik Miguel Arias Cañete saabus laupäeval Teherani, et tutvustada Iraanile plaani, kuidas jätkata nafta- ja gaasitarneid ning kaitsta Euroopa ettevõtteid USA uute sanktsioonide eest.

Cañete kohtub Iraani aatomienergiaorganisatsiooni juhi Ali Akbar Salehi, keskkonnaministri Isa Kalantari ja naftaministri Bijan Namdar Zanganeh'ga.

Pühapäeval on kavas kõnelused välisminsitri Mohammad Javad Zarifiga.

EK energiavolinik on esimene Lääne ametnik, kes külastab Iraani pärast USA presidendi Donald Trumpi otsust astuda välja 2015. aasta tuumaleppest ja kehtestada Iraanile taas sanktsioonid, mis tabavad ka riigis tegutsevaid Euroopa ettevõtteid.

Euroopa liidrid on küll lubanud tuumaleppele truuks jääda, aga paljud firmad, teiste hulgas Prantsuse Total ja Hollandi Maersk on juba teatanud, et ei saa Iraani jääda, kui USA sanktsioonid kuue kuu pärast kehtima hakkavad.

Iraani ja Euroopa Liidu kaubavahetus ulatub umbes 20 miljardi euroni, jagunedes üsna võrdselt ekspordi ja impordi vahel. 90 protsenti EL-i impordist moodustab nafta, mis läheb peamiselt Hispaaniasse, Prantsusmaale, Itaaliasse, Kreekasse, Hollandisse ja Saksamaale.

Iraanil on suuruselt neljandad naftavarud maailmas ning ta toodab naftat umbes 3,8 barrelit päevas. 70 protsenti sellest läheb Hiina ja teistesse Aasia riikidesse, 20 protsenti Euroopasse.

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: