ERR Sofias: USA teemad ähvardavad Lääne-Balkani tippkohtumise kaaperdada

Foto: ERR

Euroopa Liidu liikmesriikide ja Lääne-Balkani riikide juhid saabusid Bulgaaria pealinna Sofiasse tippkohtumisele, kuid planeeritud peateema asemel on tähelepanu all transatlantilised suhted.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kritiseeris teravalt USA presidenti Donald Trumpi, kelle suhtumine andis põhjust illusioonidest vabanemiseks ja mõistmiseks, et transatlantiliste suhete hoidmise kõrval tuleb välja töötada viis, kuidas ise maailmas leiduvaid kitsaskohti lahendada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

ERR-i Brüsseli korrespondent Johannes Tralla ütles otselülituses Sofiast, et Bulgaaria Euroopa Liidu eesistumise põhisündmus, ehk Lääne-Balkani tippkohtumine Sofias on kaldumas üha enam transatlantiliseks mõtiskluseks.

"Täna (kolmapäeva - toim.) õhtul, kui valitsusjuhid kohtuvad, peaks olema peateemaks selline vaba arutelu Euroopa Liidu innovatsiooni järeleaitamise üle. See on samuti seotud USA-ga, sest USA läheb digiarengus ja innovatsiooniarengus lihtsalt eest ära.

"Aga arvata võib, et viimaste nädalate sündmused annavad ainest rääkida hoopis president Trumpi poliitikast ja kokkupõrkekursist, kuhu Washington tegelikult Euroopaga hetkel teel on. Alustuseks kasvõi alumiiniumi ja terase tollide küsimus, mis tegelikult lahendust leidnud ei ole. 1. juunist hakkavad Euroopa ettevõtetele need tollid kehtima, kui erandit ei leita," rääkis Tralla.

"Nädal aega tagasi teatavaks tehtud otsus, et USA astub välja Iraani tuumaleppest tõi veel teisipäeval Euroopa kolmiku - Suurbritannia, Saksamaa ja Prantsusmaa välisministrid kokku Brüsselisse, kus kohtuti Iraani välisministriga ja lubati välja töötada plaan, kuidas Euroopa ja Iraan koos seda lepet säilitada võiksid. Need peaksid olema kaheksa majanduslikku sammu, et säiliks majanduslik koostöö," jätkas Tralla.

Kõigele sellele lisaks tulevad Tralla sõnul arutlusele sündmused, mis on toimunud Gazas. "Ka see lisati viimasel hetkel arutelu punktide alla. Nii, et neljapäeval, kui toimub Lääne-Balkani tippkohtumine, kus peaks antama Euroopa perspektiiv kuuele Lääne-Balkani riigile, küsivad enamik ajakirjanikke ilmselt küsimust, mis saab edasi sellest transatlantilisest koostööst Euroopa Liidu ja USA vahel," lõpetas Tralla.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: