Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Prantsusmaa: WTO-d tuleks reformida

{{1527687000000 | amCalendar}}
Prantsusmaa majandus- ja rahandusminister Bruno Le Maire.
Prantsusmaa majandus- ja rahandusminister Bruno Le Maire. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Prantsuse president Emmanuel Macron kutsus kolmapäeval pidama läbirääkimisi Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reformimiseks, korrates oma majandusministri samalaadset üleskutset.

"On käes aeg see teema käsile võtta," ütles Macron ametnikele Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) iga-aastasel foorumil Pariisis. "Kaubandussõja ähvardused ei lahenda midagi. Kaubandussõda on alati selline, millest kaotavad kõik: meie tööstused, põllumehed ja tarbijad."

EL teeb lobitööd USA terase- ja alumiiniumitariifidest alalise erandi saamiseks ning Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström peab kolmapäeval ja neljapäeval Pariisis selleteemalisi kõnelusi Ühendriikide kaubandusministri Wilbur Rossi ja kaubandusesindaja Robert Lighthizeriga.

Märtsis kiitis Ühendriikide president Donald Trump heaks 25-protsendilise imporditariifi terasele ja 10-protsendise alumiiniumile, tehes ajutise erandi mõnedele USA liitlastele, nende seas Mehhiko, Kanada ja Euroopa Liit. Erand EL-ile saab läbi mai lõpus ning blokk on teatanud valmisolekust kehtestada tariifide jõustumisel ka vastumeetmed.

"Meie ülesanne on leida kollektiivne vastus," ütles Macron, lisades, et ainult reformitud WTO saab selle raamistiku anda.

Prantsuse presidendi sõnul peaksid USA, Euroopa Liit, Hiina ja Jaapan algatama reformiprojekti enne novembri lõpus ja detsembri alguses peetavat G20 tippkohtumist Argentinas.

"Meil ei ole muud valikut peale elujõulise multilateralismi kaitsmise jõuliselt ja energiliselt. See on ainus, mis suudab suveräänsuse ja koostöö lepitada," lausus ta.

USA tariife kritiseerides ütles Macron: "Tugev riik on see, mis järgib seadust; peab kinni reeglitest, mida ta aitas luua; ja peab oma sõna".

Prantsusmaa rahandusminister Bruno Le Maire esines varem kolmapäeval üleskutsega WTO-d reformida.

"Me jagame teatud muresid teatud mitmepoolsete organisatsioonide vigase toimimise pärast, sealhulgas WTO, mida on väljendanud näiteks ka Ühendriigid," ütles Le Maire OECD kohtumisel Pariisis, lisades, et WTO on vajalik organisatsioon ja selle toimimine tuleks põhjalikult üle vaadata.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: