Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Komisjon asus EL-i ettevõtteid USA Iraani sanktsioonide eest kaitsma

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker Sofias.
Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker Sofias. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Komisjon alustas protsessi Euroopa Liidu ettevõtete USA sanktsioonide mõjude eest kaitsmiseks ning plaanib tugevdada koostööd Iraaniga.

Komisjoni teatel alustati protsessi kaitsemääruse aktiveerimiseks, millega keelatakse Euroopa Liidu ettevõtetel alluda USA sanktsioonide eksterritoriaalse kohaldamise mõjudele ning antakse ettevõtetele õigus nõuda sanktsioonidest tulenevate kahjude eest kompensatsiooni kahjude põhjustajalt. Samuti vabastab see EL-i ettevõtted kolmandate riikide kohtuotsustest, mis põhinevad antud sanktsioonidel.

Määruse jõustamine vajab veel Euroopa Parlamendi ja Euroopa Liidu Nõukogu heakskiitu, kuid Komisjon avaldas lootust, et see jõustatakse 6. augustiks.

"Ameerika sanktsioonid ei ole ilma mõjuta. Seega on meil kohustus, Komisjonil ja Euroopa Liidul, teha kõik mis saame, et kaitsta oma ettevõtteid, eriti väikese- ja keskmise suurusega ettevõtteid," ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker pressiteate vahendusel.

Lisaks sellele meetmele otsustas Komisjon eemaldada Euroopa Investeerimispangalt (EIB) piirangud Iraani investeerimisel ning teatas majanduskoostöö tugevdamisest Iraaniga. Ka ärgitati liikmesriike tegema ühekordseid makseid Iraani Keskpanka, et Iraan ei jääks Euroopa Liidu ettevõtteid mõjutavate sanktsioonide tõttu ilma naftakäibest.

USA president Donald Trump teatas 8. mail USA lahkumisest tema sõnul "vigasest" rahvusvahelisest tuumaleppest Iraaniga ning kinnitas, et Ühendriigid taaskehtestavad "karmimad võimalikud" majandussanktsioonid islamivabariigi vastu.

Tuumaleppe Iraaniga sõlmisid 2015. aastal Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja USA ja sellega leevendati Iraanile selle tuumaprogrammi eest kehtestatud sanktsioone vastutasuks islamivabariigi tuumaprogrammi piiramise eest.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: