Eesti Energia ostab Nelja Energia ligi poole miljardi euro eest

{{1527577980000 | amCalendar}}
Foto: Eesti Energia

Eesti Energia omandab sada protsenti AS-ist Nelja Energia, makstes osaluse eest 289 miljonit ja võttes üle laene summas 204 miljonit, mis teeb tehingu mahuks ligi pool miljardit eurot.

Aktsiad pole veel Eesti Energia tütarfirmale Enefit Greenile üle läinud, sest tehing vajab lõplikuks jõustumiseks Norra Buskerudi maavalitsuse juhtkonna heakskiitu ning asjaomaste konkurentsiametite kinnitusi ja luba. Samuti lepingus toodud tingimuste, sealhulgas hinna lõplikku ülekontrollimist.

"Senimaani jätkub meie igapäevane tegevus. Aktsiate lõplikku ülemineku tähtaega ei oska me prognoosida, kuna see sõltub muuhulgas konkurentsiametite menetluste ajast. Loodame, et hiljemalt aasta lõpuks on selgus majas," ütles Nelja Energia juhatuse esimees Martin Kruus.

Seni Nelja Energias 77-protsendilist osalust omanud Norra firma Vardar juht Thorleif Leifsen tunnistab, et huvilisi Nelja Energia ostuks oli mitmeid, kuid Eesti Energia pakkumine oli neile sobivaim.

"See oli kombinatsioon erinevatest tingimustest, mis sisaldasid nii hinda kui ka teisi teemasid. Meie seisukohast oli see parim tehing," kinnitas Leifsen "Aktuaalsele kaamerale".

Eesti Energia strateegiline eesmärk on kasvatada 2022. aastaks taastuvatest ja alternatiivsetest allikatest toodetud elektri osakaalu enda tootmisportfellis 40 protsendini. 

Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ütles, et kuna valitsus on väljendanud ootust Enefit Greeni vähemusosaluse börsile viimiseks, on kõigil huvilistel tulevikus võimalik ettevõtte kasvust ka osa saada.

"Plaanitavast aktsiate esmaemissioonist annab Eesti Energia täiendavat infot kohe, kui ettevalmistustööd selleks on jõudnud vastavasse faasi," märkis Sutter.

Enefit Greeni juht Aavo Kärmas ütles, et Nelja Energia omandamisel saab Enefit Greenist Läänemere äärsetes riikides kõige kiiremini kasvav taastuvenergia tootja. 

Kärmas lisas, et arvestades Enefit Greeni ja Nelja Energia uute taastuvenergia arendusprojektide mahtu, on tootmise edasiseks laiendamiseks võimalusi palju.

"Näeme ennast tulevikus tegutsemas taastuvenergia tootjana Eestis, Soomes, Lätis, Leedus ja ka Poolas – kõigis neis riikides tegutseb Eesti Energia ka energiamüüjana," rääkis Enefit Greeni juht.

Suuruselt kolmas ülevõtutehing Eestis

Eesti ettevõtete müügitehingute edetabelis paigutub teisipäeval ametliku kinnituse saanud tehing kolmandaks.

Seni suurim tehing toimus 2005. aastal, kui Swedbank võttis üle Hansapanga, makstes panga aktsionäridele ligi 1,7 miljardit eurot.

Teisele kohale paigutub 2006. aasta tehing, kui Tallink ostis 550 miljoni euro eest Silja Line'i.

Suurim taastuvenegia tootja Baltikumis

Nelja Energia on Baltikumi suurim taastuvenergia tootja, omades Eestis ja Leedus 17 tuuleparki koguvõimsusega 287 MW.

Lisaks avas Nelja Energia mullu Lätis biomassil töötava 3,9 MW elektri ja 19,2 MW soojuse koostootmisjaama, ning 140 000 tonnise aastatoodanguga pelletitehase.

Nelja Energial on ka väikeosalus kahes Eesti biogaasijaamas. Möödunud aastal tootis Nelja Energia 804 GWh taastuvenergiat.

Enefit Green omandab Nelja Energia tootmisvõimsused Autor: Eesti Energia

Norra investeerimisettevõte Vardar AS müüb oma tütarettevõtte Vardar Eurus 77-protsendilise enamusosaluse Nelja Energias ning ülejäänud 23 protsenti aktsiatest omandatakse Eesti investoritelt: Solarcom OÜ (Martin Kruus) and Atradius OÜ (Kalle Kiigske), kes mõlemad kuuluvad Nelja Energia juhtkonda, Ivard OÜ (Peeter Mänd), Vestman Energia AS (Aivar Berzin), JMB Investeeringute OÜ (Jüri Mõis), HTB Investeeringute OÜ (Hannes Tamjärv), Ambient Sound Investments OÜ, United Partners Investments OÜ ja Kakssada Kakskümmend Volti OÜ.

Fotol Paldiski tuulepark, kus on tuulikud nii Eesti Energial kui ka Nelja Energial. Autor: Eesti Energia

 

Toimetaja: Priit Luts, Mart Linnart, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: