"Rahva teenrid": Venemaa keelunimekirjast russofoobe ei leia

Venemaa suursaatkond Tallinnas Pikal tänaval.
Venemaa suursaatkond Tallinnas Pikal tänaval. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Vikerraadio saates "Rahva teenrid" jõudsid ajakirjanikud Urmet Kook, Mirko Ojakivi ja Krister Paris ühisele arvamusele, et Venemaa pani sissesõidukeelu nimekirja inimesed, kelle seas pole russofoobe ja kellest Eesti-Vene suhetes väga palju ka ei sõltu.

Krister Paris imestas, kuidas saavad olla etnilised venelased Jevgeni Kristafovitš ja Segrei Metlev russofoobid.

"Kui see teade tuli, et 20 russofoobi, siis ma käisin oma peas kõik läbi, et kes üldse Eestis on russofoob. Üldiselt Eestis üldine avalik arvamus on Venemaa suhtes pehmelt öeldes kriitiline. Aga kes siis niimoodi välja paistavad, et sinna nimekirja pääseda," sõnas Paris.

Urmet Kook ütles, et Venemaa keelunimekirja vaadates tundub talle olulisem mitte see, kes seal nimekirjas on, vaid see, keda nimekirjas pole.

"Näiteks pole seal Venemaa teemal tihti kriitiliselt esinevat Marko Mihkelsoni. Pole ka EKRE "kaabusid" ehk Mart ja Martin Helmet. Samas on Andres Herkel, Henn Põlluaas ja Urmas Reitelmann. Reitelmann on küll Tallinna volikogus EKRE fraktsiooni liider, aga Eesti-Vene suhetes ei oma ta ju mingit rolli. Mõni nimekirjas olnud poliitik võib suisa Venemaad tänada, et ta sinna sattus, sest saab tänu sellele riigikogu valimiste eel tähelepanu ja võimendust. Ja võibolla polegi see juhuslik," märkis Kook.

Teise aspektina Venemaa keelunimekirja puhul tõi Kook välja, et selles on küll tuntud nimed, aga enamik neist ei oma tegelikku rolli Eesti-Vene suhetes.

"Tundub, et selle nimekirja mõte on tekitada Eestis jutuainet Venemaale soovitud suunas. Aga enamik neist inimestest ei ole ei lähemas ega kaugemas tulevikus plaaninud Venemaad niikuinii külastada ehk nende nimekirja panek on Venemaale sobiva jutuaine tekitamiseks ja võibolla mõeldud ka hoiatussõnumina."

Koogi arvates oleks pidanud välisministeerium nimekirja pandud inimesi läbi helistades neilt küsima, kas nad on nõus oma nime avalikustamisega ja nõustujate nimed seejärel kohe tervikuna välja käima.

"Ma usun, et 20-st 15 inimest oleks oma nõusoleku andnud. Ja terviknimekirja välja käies oleks teema pakkunud kõneainet ehk paar-kolm tundi, mitte paar-kolm päeva, nagu praegu," sõnas Kook.

Krister Paris lisas, et kuna Eesti ega ka Vene pool ise nimekirja ei avalikustanud, oli see suunatud sellele, et need on inimesed, kes on piisavalt tuntud ja ilmselt endast ise märku annavad. "Iga riik võib keelata igasuguste nimekirjadeta ükskõik kellel enda territooriumile sisenemise," sõnas ta.

"Näiteks Jevgeni Kristafovitš ütles, et tema on juba ammu sissesõidukeelu saanud Venemaalt," viitas Paris.

Mirko Ojakivi viitas, et Magnistki nimekirjas, millele vastuseks Venemaa oma keelunimekirja koostas oli nimesid 40 ringis.

Samas rõhutas Ojakivi, et nimekirja sattunud 20 inimest ei ole ainsad, kes on Venemaa viisakeelu all.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: