Ajakirjanikest on "russofoobide" sekka kantud Ruussaar ja Bahovski

{{1528344360000 | amCalendar}}
Ainar Ruussaar
Ainar Ruussaar Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Venemaa keelas riiki sisenemise mõnedele Eesti kodanikele, keda Moskva peab russofoobideks, 20 avaliku elu tegelase hulgas on teiste seas ajakirjanikud Ainar Ruussaar ja Erkki Bahovski.

"Üks põhjus võib olla see, et olin rahvusringhäälingus üks sõltumatu venekeelse kanali ETV+ käivitajaid ja ideolooge," ütles praegune Postimehe erikorrespondent Ainar Ruussaar.

Tema sõnul võis teine põhjus olla see, et ta tuli just Gruusiast ja Aserbaidžaanist, kust avaldas mitu intervjuud Gruusia presidendi, Aserbaidžani opositsioonijuhi ja teistega, kes kõik rääkisid sellest, kuidas Venemaa on huvitatud olukorra destabiliseerimisest naaberriikides.

"Mind häirib teadmine, et ma ei saa teatud kohtadesse sõita otsemini läbi mõne Venemaa rahvusvahelise lennujaama. See ei olnud elulise tähtsusega vabadus, aga selle puudumine häirib ja võib aeg-ajalt tekitada olukorra, et pean sihtpunkti sõitma ringiga," nentis Ruussaar.

Nimekirja kuulumist tunnistas ERR-ile ka Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski.

Bahovski sõnul ongi ta nimekirja kantud ilmselt seetõttu, et Diplomaatia on avaldanud Venemaa suhtes kriitilisi artikleid.

Välisministeeriumilt sai Venemaa nn russofoobide nimekirja arvamise teate ka aastate eest noore eestimeelse poliitikuna avaliku elu tegelaseks kerkinud endine vabaerakondlane Sergei Metlev, kes praegu töötab Eesti Mälu Instituudis.

"See, et Kremli nomenklatuur nimetab russofoobiks venelast, väärib eraldi uurimist, sest selle loogika järgi peaks ma ennast seest vihast ära põletama. Aga ma ei tee seda ning pean nimekirja kandmist hoopis tunnustuseks. Armastan oma emakeelt ja kultuuri ning demokraatliku Eesti Vabariigi kodaniku ja vaba ühiskonna toetajana loodan, Venemaa saab varsti vabaks ja puhkeb õitsema," kirjutas Metlev sotsiaalmeedias Venemaa otsuse kommentaariks. "See otsus on tunnustus, sest Kremli keeles on russofoobia mitte Venemaa ja venelaste vihkamine, vaid hoopis autoritaarse võimu vastu astumine."

Samuti sai teate "russofoobide" sekka kuulumisest samuti noore aktivistina tuntust kogunud Jevgeni Kristafovitš. "Välisministeeriumist helistati. Mina olen Kremli nimekirjas. See on kõige parem tunnustus, mida tšekistide võim oleks võinud mulle anda," kirjutas Kristafovitš.

Välisministeeriumilt vastava teate saamist kinnitasid ka Urmas Reitelmann ja Igor Kopõtin.

Poliitikutest on nimekirjas Vabaerakonna esimees Andres Herkel, EKRE saadik Henn Põlluaas ja erakonda Isamaa kuuluv Mart Nutt.

Endistest ministritest, keda on välisministeeriumi kinnitusel nimekirjas kokku kolm, tunnistas nimekirja kuulumist Trivimi Velliste.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: