Liik: Moskva nimekiri on ilmselt Eesti nn Magnitski nimekirjaga samaväärne

Euroopa välissuhete nõukogu analüütik Kadri Liik märkis, et Venemaa nimekiri Eesti kodanikest, kellele keelas sisenemise riiki, on ilmselt samaväärne märtsis Eestis kehtestatud nn Magnitski nimekirjaga.

Liik selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et rahvusvahelises praktikas on tavapärane, et kui üks riik keelab sisenemise teise riigi kodanikele, siis püütakse vastata samaga.

Venemaa ei ole avaldanud nende Eesti kodanike nimesid, keda peab russofoobideks ja kellel on riiki sisenemine keelatud.

"Ma usun, et kui meid huvitab, kellele Venemaa sisenemise keelas ja miks, siis tasub meil uurida natuke seda nimekirja, mille Eesti märtsi lõpus omalt poolt esitas. Ma arvan, et nad on otsinud ekvivalenti ehk samaväärseid isikuid Eesti ühiskonnast, mis loomulikult ei ole neil kerge, sest Eesti ühiskonnas näiteks Ramzan Kadõrovit ei leidu, aga eks nad on siis teinud oma parima," kommenteeris Liik.

Ta usub, et peagi jõuab Moskva esitatud nimekiri ka avalikkuse ette.

Venemaa välisministeerium teatas kolmapäeval, et keelas riiki sisenemise mõnele Eesti kodanikule, keda Moskva peab russofoobideks.

ERR-ile teadaolevalt on Venemaa kandnud nimekirja 20 Eesti avaliku elu tegelast, sealhulgas vaid mõned tegevpoliitikud.

Eesti valitsus kiitis märtsis heaks välisministri ettepaneku kehtestada rahvusvahelise sanktsiooni seaduse alusel sissesõidukeeld isikutele, kes on seotud ränkade inimõiguste rikkumisega, sealhulgas Sergei Magnitski surmaga. Välisminister Sven Mikser ütles toona, et Eesti toetab selliste meetmetega õigusriigi põhimõtete tagamist.

Rahvusvahelised organisatsioonid nagu Euroopa Nõukogu, Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon ning Euroopa Parlament on riike üles kutsunud kehtestama sanktsioone Sergei Magnitski juhtumi ja samalaadsete juhtumitega seotud isikute suhtes. Inimõiguste rikkujate suhtes on meetmeid, sealhulgas sissesõidukeelu kehtestanud USA, Kanada, Ühendkuningriik, Läti ja Leedu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: