Ilves ERR-ile: olen Venemaa keelunimekirjas

{{1528364520000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves kinnitas ERR-ile, et ka tema on Venemaa sissesõidukeelu nimekirjas.

Ilves ütles kommentaaris, et oli viisakeelu all ka Nõukogude Liidu ajal ja et ta loodab, et Venemaa saab kunagi demokraatlikuks riigiks.

"Venemaa poliitiliste suundumuste ja piirangute vahel on seos. Mulle kehtestati viisakeeld ka Nõukogude Liidu ajal. Kui totalitaarne riik hävis, kadus ka keeld. Mina koos mitmete teiste sissesõidukeelu saanutega - teiste seas senaator John McCain ja Ühendriikide endine suursaadik Venemaal Michael McFaul - loodame, et Venemaa saab kord taas vabaks, demokraatlikuks riigiks. See oleks soovitav prespektiiv mitte üksnes Venemaa naabritele, vaid ka Venemaa enda kodanikele ning laiemalt kogu vabale maailmale," sõnas Ilves.

Poliitikutest kinnitasid Vabaerakonna esimees Andres Herkel ning EKRE saadik Henn Põlluaas, et nad on kantud Venemaa poolt sissesõidukeelu saanute nimekirja.

"Jah, täna hommikul sain välisministeeriumist teate. Ei ole minu asi minna sellega kekkama, mis nimekirjas ma olen, aga vastab tõele," vastas Herkel ERR-i päringule, kas tema on üks keelunimekirja pandudest.

Herkel ütles, et ilmselt sattus ta nimekirja oma varasema tegevusega ENPA-s, mitte praeguse sisepoliitilise tegevusega. Aastatel 2012-2014 oli Herkel ENPA monitooringukomisjoni esimeees ning sel perioodil tehti ka Venemaa teemaline raport.

"Aga see termin russofoobia on jabur, rumal ja idiootlik. Ma ei ole kunagi halvustanud vene kultuuri ja lihtsaid vene inimesi. Ma olen teinud kriitikat kehtivale režiimile, kui see pole austanud inimõigusi ja demokraatiat või on sekkunud oma naaberriikide tegemistesse," märkis Herkel.

Henn Põlluaas ütles ERR-ile, et ka teda võib "õnnitleda". "Ma sain just teada, et ka mina olen nn russofoobide nimekirjas."

"Eks ta oli üsna arvatav. Russofoobiks ma ei saa end nimetada, küll aga olen Venemaa agressiivse poliitika ja laienemispürgimuste vastu aktiivselt sõna võtnud, Eesti piirilepingu teemal raamatu kirjutanud. Seega imestada pole midagi," lausus Põlluaas.

Väidetavalt on nimekirjas ka IRL-i poliitik, aastaid konservatiivse kodakondsuspoliitika nimel sõna võtnud Mart Nutt. Nutt ütles neljapäeva ennelõunal ERR-ile, et teda välisministeerium veel teavitanud pole. Samas pidas Nutt võimalikuks, et ka tema on selles nimekirjas.

"Ma kuulsin juba aasta tagasi, et mul olevat probleeme Venemaale sisenemisega, seega ma ei imestaks, kui olen nüüd selles nimekirjas," sõnas Nutt.

ERR-ile teadaolevalt on eksministritest nimekirjas 1990. aastate alguses väliministri porfelli hoidnud Trivimi Velliste (IRL).

"Ma ei kinnita ega lükka ümber seda, kuid loete mu vastuse siit välja," kommenteeris Velliste.

 Välisminister Sven Mikser ütles valitsuse pressikonverentsil, et Venemaalt sissesõidukeelu saanute nimekirjas on kolm kunagist valitsusliiget ja mõni praegune riigikogu liige.

Nende nimesid välisminister välja ei öelndud, märkides, et jäägu see võimalus neile inimestele endile.

Nimekiri on välisministeeriumi arusaama kohaselt vastus Eesti märtsikuisele otsusele kehtestada nn Magnitski nimekiri.

Venemaa vastust sellele nimetas Mikser poliitiliseks. "Meie oma välispoliitikas ei mängi pingpongi," lisas ta.

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu teatas sotsiaalmeedias, et ka tema on nimekirjas. Nimekirjas on ka keskuse teadur Ivo Juurvee ja tegevjuht Dmitri Teperik. Samuti leiab nimekirjast Eesti välispoliitika instituudi direktori Kristi Raiki.

"Mul polnud kavatsust külastada Venemaad, nüüd pole ka võimalust. Putinismi ja sovjeetluse kritiseerimine on Kremli arvates russofoobia. Mind see ei heiduta, pean endiselt lugu vene keelest ja kultuurist ning toredatest ehk ebasovjeetlikest vene inimestest. Ootan põnevusega russofiilide nimekirja," ütles Stoicescu.

Rahvusvahelise õiguse professor Evhen Tsõbulenko kinnitas ERR-ile, et teda teavitati nimekirjas olemisest.

Venemaa keelas riiki sisenemise mõnedele Eesti kodanikele, keda Moskva nimetas russofoobideks.

20 avaliku elu tegelase hulgas on teiste seas ajakirjanikud Ainar Ruussaar ja Erkki Bahovski, samuti EKRE liige, endine ajakirjanik Urmas Reitelmann ja ajaloolane Igor Kopõtin ning poliitikakommentaator Toomas Alatalu.

Nimekirjas olemist on veel kinnitanud endine vabaerakondlane Sergei Metlev, kes praegu töötab Eesti Mälu Instituudis.

Veel sai teate "russofoobide" sekka kuulumisest samuti noore aktivistina tuntust kogunud Jevgeni Kristafovitš.

Välisministeeriumist kinnitati ERR-ile, et neljapäeva õhtuks ei ole ministeerium veel vaid ühte inimest kätte saanud. Teisi on nimekirjas olemisest teavitatud.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: