Sotsid tahavad põlevkivi ahju ajamist elektritootmiseks vähendada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1530710700000 | amCalendar}}

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo (SDE) sõnul ei ole veel otsustatud, milliseks kujuneb põlevkivi uus ressursitasu elektrienergia tootmisel, kuid pikas perspektiivis on valitsus võtnud suuna põlevkivist elektri tegemise asemel põlevkiviõli tootmisele ülemineku.

Eesti Ekspressi sahinate rubriigis kirjutati kolmapäeval, et sotsiaaldemokraadid on teinud ettepaneku, millega elektri tootmiseks kasutatava põlevkivi ressursitasu võiks olla vähemalt üks euro tonni pealt, mis muudaks põlevkivist elektri tootmise üsna mõttetuks.

Urve Palo ütles ERR-ile, et ühtegi otsust täna veel langetatud ei ole.

"Tõsi on, et sotsidele on oluline, kuidas meie taastumatut rikkust, põlevkivi, tulevikus arukamalt väärindada ning kuidas vähendada elektritootmisest tingitud keskkonnakahju. Et põlevkivil on oluline roll Ida-Viru tööhõivele, siis on valitsus pikemas plaanis võtnud suuna elektrienergia asemel põlevkiviõli tootmisele ülemineku. Kuidas seda kõige mõistlikumalt teha ning milliseks peaks kujunema põlevkivi ressursitasu väiksema lisandväärtusega elektrienergia tootmisel, ongi arutelu küsimus," rääkis Palo.

Vakra: põlevkivist elektritootmine tuleks üldse lõpetada

Sotsiaaldemokraadist riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra on Palost veelgi radikaalsem ja näeks, et põlevkivist elektri tootmisest tuleks täielikult loobuda.

"Eesti riigil oleks aeg vastu võtta poliitiline otsus, et me lõpetame põlevkivist elektri tootmise," sõnas Vakra.

Vakra pidas oluliseks ka põlevkivi kaevandamise hinna maailmaturust sõltuma panemist.

"Kui teie oleksite põlevkivi omanik, siis mõistlik on sellelt saada võimalikult suurt tasu. Kui seda pakub õlitööstus, siis on see õlitööstus. Kui seda pakub keemiatööstus, siis on see keemiatööstus. Ei ole mõtet kunstlikult ja odavama hinnaga seda ahju ajada," rääkis Vakra.

Valitsus on algatanud eelnõu, mis näeb ette põlevkivi tasude maailmahindadega vastavusse viimist. Eelnõu jõuab Vakra sõnul keskkonnakomisjoni septembrikuus.

Sutter: see on poliitilise otsuse küsimus

Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ütles Vikerraadio saates "Uudis +", et ressursitasu on teatud mõttes poliitilist laadi maks, mille tõstmisega saab anda signaali, et põlevkivist tuleks toota elektrit vähem.

"Aga sellega väheneb ka kaevemaht ja väheneb ka tööjõud ning muud maksed, mis me riigile maksame. Kui poliitilised otsused nii tehakse, siis viime need ellu. Eks siis toodame eklektrit millestki muust või ostame rohkem sisse või müüme vähem välja. Ressursitasu peab olema, aga ta peaks arvestama sellega, et ühel hetkel on kasumlikum toota õli, mingil hetkel elektrit. Tulevikus ilmselt muutub õli järjest olulisemaks elektri tootmisest," kommenteeris Sutter.

Palling: sotsid murravad sisse lahtisest uksest

Opositsioonilisse Reformierakonda kuuluv riigikogu keskkonnakomisjoni liige ja kunagine Eesti Energia nõukogu liige Kalle Palling ütles, et pikemas vaates võiks põlevkivist otse elektri tootmise asendada sellega, et toota elektrit põlevkiviõli tootmise jääkidest. Seda üleminekut aga ei tohiks tema sõnul teha järsult.

Palling rääkis, et sotsid murravad sisse lahtisest uksest, sest juba täna otsivad kõik põlevkivi kasutavad ettevõtteid võimalusi, kuidas ressurssi paremini väärindada.

"Vakra tahab oma "Põxiti" jutuga korraldada samasuguse segaduse, nagu populistid UK-s (Suurbritannias - toim.) "Brexitiga". Ma arvan, et viimasega korraldati EL-s piisav segadus ja läbimõtlemata loosungite poliitikateks treimisega võime saada endale väga kalli lahenduse, mis väljendub selles, et meie olemasolevad põlevkivist elektri tootmise tootmisvarad seisavad jõude," lausus Palling.

"Ilmselt ei ole täna erakonda, kes näeks ette täiendavaid investeeringuid põlevkivielektri tootmisesse, mis on mu arvates juba piisav kompromiss, et toimuks sujuv üleminek teistele elektritootmise viisidele," lisas ta.

Teema, millest sotsid Pallingu sõnul ei räägi, on ka põlevkivitööstuse jäätmete vähendamine ja suurenergeetika ringmajandus. "See on jalajälg, millest nad kahjuks ei räägi. Täna on põlevkivi kaevandamisel tekkiva killustik ja tuhk sisuliselt kasutamata ressurss teedeehituses," juhtis Palling tähelepanu.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: