Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kasemets: Junckeri ja Trumpi kokkulepe on ka Eestile väga kasulik

Keit Kasemets
Keit Kasemets Autor/allikas: ERR

Ehkki USA presidendi Donald Trumpi ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri koostöökokkulepe kaubanduspiirangute leevendamiseks Eesti tavainimese igapäevaelu ei mõjuta, puudutab see Eesti ettevõtteid ja on laias plaanis ka meile väga kasulik, ütles Euroopa Komisjoni Eesti juht Keit Kasemets.

Kasemets rääkis ERR-ile, et Trumpi ja Junckeri kokkulepet võib kindlasti nimetada läbimurdeks.

"See on väga märgiline ja väga oluline kohtumine, väga oluline kokkulepe. Tegelikult olid Ameerika ja Euroopa arutelud kaubavahetuse teemadel ju juba päris pikka aega hästi-hästi teravad. Mingis mõttes on nüüd pööratud uus lehekülg ja minnakse edasi positiivselt, konstruktiivselt ja töötatakse tariifide vähendamise ja mitte nende kehtestamise ja suurendamise osas," lausus ta.

Leppes on mitu erinevat teemat, millest kõige olulisemana tõi Kasemets välja, et jätkuvad läbirääkimised juba kehtestatud terase- ja alumiiniumitollide kaotamiseks ja vähendamiseks.

"Teiselt poolt laiemalt edasiviivad teemad, et vähendada erinevate kaubandustoodete tolle eesmärgiga need üldse viia nullini. Arvan, et see on kõige olulisem teema ja lisaks sellele ka energiakoostöö ja vedeldatud maagaasi ehk LNG kaubandus on niisugused teemad, kus arutelud tegelikult käisid ka juba enne. Mingis mõttes oli see kohtumine vahekokkuvõte. Nüüd siis arutelud jätkuvad EL-i ja USA vahel," sõnas ta.

Kasemetsa sõnul on veel vara öelda, kas USA ja EL sõlmivad täiesti uue kaubanduskokkuleppe. Ta märkis, et vabakaubandusleppe üle on läbi räägitud aastaid ning see sai alguse juba eelmise USA presidendi ajal.

"Pigem on nüüd küsimus selles, et milliseid teemasid see [lepe] siis katab. Pigem saabki fookus olema neil teemadel, millest Juncker ja Trump ka rääkisid," lisas ta.

Euroopa Komisjoni Eesti juht lisas, et igapäevaelus tavaline eestlane mingit erinevust ei tunne, kuid loomulikult mõjutavad need arutelud ja kokkulepped ka Eestit, sest Eesti ettevõtetel on kindlasti ka Ühendriikides ärihuve. Nende teemade puhul, mis puudutavad terast, alumiiniumi ja autosid ning erinevaid tööstustooteid, ei ole mõju Eestile aga väga suur.

"Eesti ettevõtted on ennekõike aktiivsed teenustesektoris, nii et väga suuri mõjusid Eestile ei too tegelikult see kokkulepe kaasa. Küll aga loomulikult on Eesti väga huvitatud vabakaubandusest. Eesti on väga avatud majandusega riik ja seepärast on hästi oluline, et see kohtumine andis ka positiivseid tulemusi, sest protektsionism ja tollid kindlasti ei ole kellelegi kasulikud. Just ka tarbijate vaatevinklist see ju muudaks paljusid tooteid kallimaks ja teiseltpoolt pidurdaks kaubavahetust. Nii et laias plaanis on see kindlasti ka Eestile väga kasulik kokkulepe," kinnitas Kasemets.

Trump ja Juncker kohtusid kolmapäeval Washingtonis. Trump ütles pärast kohtumist, et USA ja Euroopa Liit leppisid kokku jätkata tööd nulltariifide, -tõkete ja -toetuste suunas ning EL hakkab ostma suurtes kogustes sojaube. Junckeri sõnul soostus EL suurendama USA sojaubade ja veeldatud maagaasi importi.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: