Europarlament on USA-EL-i kaubanduskõneluste alustamise vastu

{{1552574220000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Euroopa Parlament ei andnud neljapäeval Euroopa Komisjonile mandaati kaubanduskõneluste alustamiseks USA-ga, andes ootamatu hoobi Brüsseli jõupingutustele vältida kaubandussõda Washingtoniga.

Strasbourg'is peetaval istungjärgul hääletas 223 eurosaadikut Komisjonile mandaadi andmise vastu, 198 oli poolt ja 37 jäi erapooletuks. 

Euroopa Parlamendil on EL-i läbirääkimismandaadi osas pädevus üksnes soovitusi jagada, kuid kaubanduskokkuleppe sõlmimise järel on europarlamendi käes lõplik sõnaõigus. 

Piiratud mahus kaubanduslepe oli keskne osa kaubandusvaherahust, mille sõlmisid juulis Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja USA president Donald Trump eesmärgiga hoiduda tollikonflikti eskaleerimisest. 

Vaherahu leevendas pingeid ajal, kui Trump ähvardas kehtestada karmid imporditollid Euroopa sõiduautodele. Viimastel nädalatel on ta blokki taas autotariifidega ähvardanud.

"Võtame EL-USA läbirääkimisdirektiivi kava hääletust arvesse. Ootame tulemusi kõnelustel EL-i nõukogus," ütles Euroopa Komisjoni pressiesindaja.

"Komisjon kaasab kogu sellesse protsessi muidugi ka Euroopa Parlamendi," lisas ta.

Tagasilöök europarlamendis langeb ajale, kui vaidlused võimaliku kaubandusleppe sisu pärast tõid esile tõsised Atlandi-ülesed erimeelsused. USA nõuab, et lepe sisaldaks ka põllumajandust, kuid EL pole sellega nõus.

Euroopa suurim majandus Saksamaa tahab lepet, et rahustada Trumpi ja vältida autotolle, mis annaks hoobi riigi suurimale tööstusharule.

Prantsusmaa on leppe osas kõhklevamal seisukohal, kartes, et kõneluste alustamine Trumpiga võib europarlamendi valimiste eel anda hoogu euroskeptikutele.

Trump: EL-i ootavad kaubanduskõnelustest loobumise korral tagajärjed

USA president Donald Trump hoiatas neljapäeval Euroopa Liitu "tõsiste majanduslike" tagajärgede eest, kui Brüssel keeldub Washingtoniga kaubanduskõneluste pidamisest. 

"Euroopa Liit kohtleb meid väga, väga ebaõiglaselt," ütles Trump Valges Majas ajakirjanikele. 

"Nad tahavad meiega rääkida. Kui nad seda ei tee, teeme neile midagi, mis oleks majanduslikult tõsine. Me kehtestaksime tariifid paljudele nende kaupadele, mis sisse tulevad," lausus president. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: