Macron esialgu ei poolda uut suurt EL-USA kaubanduslepet

Emmanuel Macron ja Pedro Sanchez.
Emmanuel Macron ja Pedro Sanchez. Autor/allikas: SCANPIX / SIPA

Prantsuse president Emmanuel Macron ütles neljapäeval, et esialgu ei poolda uut suurt Euroopa Liidu ja USA kaubanduslepet, sest kontekst ei luba.

Macron tervitas kolmapäeval toimunud USA presidendi Donald Trumpi ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri kaubanduskõnelusi.

"Euroopa ja Prantsusmaa ei tahtnud kaubandussõda ning eile toimunud kohtumised olid seetõttu kasulikud, kuna aitasid maandada tarbetuid pingeid, ning rahu lepitamine on kasulik," lausus Macron pärast kohtumist Hispaania peaministri Pedro Sanchezega Madridis.

"Aga häid kaubanduskõnelusi... saab pidada ainult tasakaalustatud ja vastastikkuse põhimõtte alusel ning mitte mingil juhul mis tahes ähvarduse all," lisas Macron.

"Selles osas on meil mitu küsimust ja muret, millesse toome selguse."

Macroni sõnul ta "ei poolda uue suure, TTIP-le sarnaseid jooni järgiva kaubandusleppe sõlmimist, sest praegune kontekst ei luba seda". TTIP oli EL-i ja USA kaubanduslepe, mis jäi pooleteise aasta eest sõlmimata, kui võimule saanud USA president Donald Trump seda ei toetanud.

Macron kordas, et EL-USA kaubanduslepe ei tohiks hõlmata põllumajandust.

"Usun, et näiteks keskkonna, tervishoiu ja toidu vallas ei tohiks ühtegi Euroopa standardit maha suruda või alla lasta."

"USA-lt on vaja selgeid žeste, märke pingelõdvendusest terase ja alumiiniumi vallas, kus USA on kehtestanud seadusvastaseid makse. See oleks minu jaoks eelmäng edasisele konkreetsele edasiliikumisele" kaubanduse vallas, lisas Macron.

Sanchez lisas, et "me ei taha ühtegi kaubandussõda" ning olen valmis "kaitsma (EL-i) ühist põllumajanduspoliitikat".

Trump ja Juncker avaldasid kolmapäeval plaani kaubandusvaidluse maandamiseks. Plaani üksikasjad on aga hägused.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: