Euroopa Komisjon avaldas USA kaubandusleppe plaani

{{1547813340000 | amCalendar}}
Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström.
Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjon avalikustas reedel oma läbirääkimispositsiooni vabakaubandusleppe kõnelustel Washingtoniga, millega tahetakse vältida kaubandussõda Ühendriikide presidendi Donald Trumpiga.

Plaani saab täismahus lugeda SIIN.

Leppega tahetakse tahetakse vältida kaubandussõda USA presidendi Donald Trumpiga.

Kõnelused on osa möödunud aasta suvel sõlmitud Atlandi-ülesest kaubanduse vaherahust. See tehti pärast USA tariife Euroopa Liidu terasele ja alumiiniumile ning USA ähvardust tõsta ka Euroopa Liidu autode tollimaksu.

"See ei ole tavapärane kaubanduslepe, see on piiratud mahuga, aga oluline ettepanek, mis puudutab ainult tööstuskaupade tariife," ütles Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström.

Lisaks tööstuskaupade tollimaksude kaotamisele sai Euroopa Komisjon mandaadi arutada teiste piirangute kaotamist läbi vastavushindamise, mis lubaks firmadel lihtsamini tõestada, et nende kaubad vastavad nõuetele mõlemal pool Atlandi ookeani.

"Selles mandaadis ei paku me mingisugust tariifide vähendamist põllumajanduses. See valdkond jäeti välja," rõhutas Malmström.

Jaanuaris alanud kaubanduskõneluste protsess ei ole seni läinud kuigi sujuvalt. Möödunud nädalal avaldas USA oma ettepanekud, mis sisaldasid ka põllumajanduskaupu, mille kaasamise on EL välistanud.

USA esitatud 17-leheküljeline läbirääkimispositsioon sisaldab lisaks põllumajanduskaupadele veel nõuet, et Euroopa lõpetaks väidetava valuutakurssidega manipuleerimise.

Erimeelsuste tõttu on EL läbirääkimistel ettevaatlik, kuna endiselt on õhus ähvardus, et Washington tõstab Euroopa autode tollimaksu. See kahjustaks eriti EL-i suurimat majandust ehk Saksamaad.

Euroopa Komisjon vastutab EL-i kaubanduskõneluste eest, kuid enne läbirääkimiste algust peavad plaani heaks kiitma ka liikmesriigid.

Brüssel ja liikmesriigid on aga ettevaatlikud pärast ambitsioonika Atlandi-ülese kaubandusleppe TTIP kõneluste nurjumist, kus said saatuslikuks Washingtoni nõuded toidu- ja terviseohutuse vallas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: