Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump: Euroopa on nüüd USA farmeritele avatud

{{1532609280000 | amCalendar}}
Viljakoristus.
Viljakoristus. Autor/allikas: Mirjam Nutov/ERR

USA president Donald Trump neljapäeval kiitis Euroopa Liiduga sõlmitud kaubanduslepet ja väitis, et avas Euroopa turud USA põllumajandustoodetele.

"Avasime just teile farmeritele Euroopa. Te ei saa olema Trumpiga liiga vihased, seda võin öelda," ütles Trump.

Trump ütles Iowa osariigis ümarlaual, et tal õnnestus kolmapäeval kohtumisel Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga vältida kaubandussõda EL-i riikidega ning avada EL-i turud.

Trump ütles pärast kohtumist, et USA ja EL leppisid kokku töötamises nulltariifide, -tõkete ja -toetuste suunas ja "EL hakkab ostma suurtes kogustes sojaube". Juncker ütles, et EL soostus ostma USA-st rohkem sojaube ja veeldatud maagaasi.

Ameeriklased otsustavad novembris, kas kongressis jäävad enamusse vabariiklased või võtavad demokraadid neilt selle positsiooni üle. Demokraatide võit raputaks Trumpi presidendiaega tugevalt.

Trump on ringreisil Iowa, Missouri ja Illinois' osariigis. Seal üritab ta rahustada kaubandusvaidlusest Hiinaga kannatavaid USA farmereid, kelle seas on palju Trumpi toetajaid, kuid kes pole rahul tema majanduspoliitikaga.

Mnuchin: EL ja USA lahendavad kohe metalli tollimaksude küsimuse

USA rahandusminister Steven Mnuchin ütles neljapäeval, et USA ja Euroopa Liit lahendavad kohe vaidluse USA terase ja alumiiniumi tollimaksu ja Euroopa Liidu vastumeetmete pärast.

Märtsis kehtestas Ühendriikide president Donald Trump 25-protsendise tollimaksu terasele ja 10-protsendise alumiiniumile. Juunist hakkasid need kehtima ka Euroopa Liidu jaoks, misjärel kehtestas Brüssel tollimaksu mitmele ikoonilisele USA kaubale.

Kolmapäeval jõudsid Trump ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker aga leppeni kaubandustüli lahendada ja alustada kõnelusi.

"Esimene asi, mida me arutame hakkame, on terase- ja alumiiniumi tollimaksud ja selle vastumeetmed," ütles Mnuchin usutluses CNBC telekanalile. "Eeltöö on tehtud ja loodame selle küsimuse väga kiirelt lahendada."

Mnuchin kinnitas usutluses ka, et Ühendriigid ja EL ei kehtesta kõneluste vältel üksteisele edasisi tollimakse, seejuures ka mitte autodele nagu Trump varasemalt ähvardanud on.

Mnuchin: läbirääkimiste ajal Euroopa autodele tollimakse ei kehtestata

Mnuchin kinnitas, et Euroopa autodele ei kehtestata tollimakse, kuniks kestavad Washingtoni ja Brüsseli kaubanduskõnelused.

Usutluses CNBC telekanalile vastas Mnuchin ajakirjaniku küsimusele, kas kõneluste ajal hoidutakse Euroopa autodele tollimaksude kehtestamisest, öeldes: "Nii see on."

Eesti hindab Trumpi ja Junckeri kohtumise tulemusi positiivselt

Eesti hindab väga positiivselt USA presidendi Donald Trumpi ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri kolmapäevasel kohtumisel saavutatud kokkulepet pingete mahavõtmiseks kahepoolsetes kaubandussuhetes, ütles välisministeeriumi kõrge esindaja.

"Hindame eilset kohtumist väga positiivselt," ütles välisministeeriumi välismajanduse ja arengukoostöö osakonna peadirektor Jüri Seilenthal neljapäeval BNS-ile. Ta rõhutas, et esialgu tugineb ministeerium oma hinnangus veel meedias avaldatud andmetele ning Euroopa Liidu ja USA ühisteatele, mida president Trump ka peaaegu tervikuna kasutas.

"Selle põhjal võib loota, et kaubanduskonflikti edasine süvenemine on peatatud. Pooled püüavad omavahel läbi rääkida hoopiski tariifide alandamist eesmärgiga jõuda paljudes sektorites nulltariifideni," märkis Seilenthal.  

Samuti tegeletakse tema sõnul mittetariifsete kaubandustõketega (NTB) ja toetustega ning võetakse ette viimastel kuudel kehtestatud tariifid ja niinimetatud vastumeetmed, püüdes need tühistada. Uusi tariife ei kehtestata, kuni läbirääkimised jätkuvad, selgitas ta.

"Lisaks riigiettevõtete põhjustatud turumoonutustega asuvad EL ja US ka koos tegelema ebaõiglaste kaubandusvõtete, intellektuaalomandi varguse ja sunnitud üleandmise juhtumitega," tõdes Seilenthal.

Draghi: Trumpi-Junckeri kaubanduskõnelused andsid hea märgi

Euroopa Keskpanga (ECB) presidendi Mario Draghi sõnul oli Trumpi ja Junckeri kolmapäevane kohtumine kaubanduspingete leevendamiseks hea märk, kuid liiga vara on selle lõpptulemuse üle spekuleerida.

"See on hea märk, sest see näitab, et on taas olemas soov arutada kaubandusküsimusi mitmepoolses raamistikus," sõnas Draghi pressikonverentsil pärast ECB nõukogu istungit.

Samas hoiatas ta, et praegu on liiga vara Junckeri ja Trumpi kohtumise sisu hinnata ning, et "protektsionism on endiselt tõsine oht euroala majanduskasvule".

Prantsusmaa tahab Trumpi-Junckeri leppest rohkem teada

Prantsusmaa tahab täpsemat ülevaadet sellest, mida Trump ja Juncker kolmapäevastel kõnelustel kaubandustüli lahendamiseks kokku leppisid, ütles Prantsuse majandusminister Bruno Le Maire neljapäeval.

"Prantsusmaa on alati rõhutanud, et peame vältima kaubandussõda, sest selles oleksid kõik kaotajad," ütles Le Maire. "Seega on hea naasta kaubandusküsimustes ameeriklastega dialoogi juurde."

Samal ajal märkis ta aga, et on vaja täpsemat ülevaadet sellest, mille osas Juncker ja Trump kokku leppisid. "Head kaubanduskõnelused saavad toimuda vaid selgetel alustel ja ei saa edasi liikuda pingestatud olukorras," märkis ta, võttes seejuures ettevaatlikuma positsiooni kui Saksamaa valitsus, mis kutsus kolmapäevast kohtumist läbimurdeliseks.

Prantsuse minister kordas ka oma varasemat seisukohta, et Ühendriikide ja Euroopa Liidu vahel ei saa sõlmida täiemahulist vabakaubanduslepet, mille idee käisid hiljuti välja USA rahandusminister Steven Mnuchin ja ka Trump ise.

"Me ei taha hakata pidama suure kaubandusleppe kõnelusi - nägime selle võimaluse piiratust TTIP puhul," lausus ta, viidates transatlantilisele vabakaubandusleppele mille kõnelused kaks aastat tagasi soiku jäid.

Le Maire'i sõnul peaks kõnelustest kindlasti välja jääma põllumajandus, kuivõrd tervishoiu- ja ohutusstandardid on EL-is ja USA-s erinevad. "Meil on väga kõrged sanitaar-, toiduohutus-, ja keskkonnanõuded ja nõuded tootmisel, millesse me oleme väga kiindunud, sest need garanteerivad meie tarbijatele ohutuse," märkis ta. "Euroopa nende normide osas kompromissile ei lähe."

Saksa välisminister tervitas USA ja EL-i kaubandustüli leevenemist

Saksa välisminister tervitas neljapäeval kokkulepet alustada kõnelusi kaubandustõkete eemaldamiseks USA ja Euroopa Liidu vahel.

"USA ja Euroopa pole vaenlased... me oleme partnerid ja liitlased ühiste väärtuste ja huvidega," sõnas Heiko Maas avalduses.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: