Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump ähvardas taas Euroopat autode imporditolliga

President Donald Trump üritusel
President Donald Trump üritusel "Made in America Showcase" 22. juulil. Autor/allikas: Capital Pictures/Scanpix

USA president Donald Trump ähvardas esmaspäeval taas Euroopa Liitu autodele kõrge imporditolli kehtestamisega ning märkis, et EL olevat olnud Ameerika Ühendriikide suhtes olnud "väga karm".

"Nad tulevad siia kolmapäeval ja me vaatame, kas me suudame mingi lahenduse välja mõelda," vahendas Politico president Trumpi sõnu Valges Majas toimunud USA toodetele pühendatud üritusel. "Vastasel juhul peame me midagi tegema seoses nende miljonite autodega, mida nad igal aastal siia saadavad. Võib-olla saame me mingi lahenduse leida."

Kolmapäeval ehk 25. juulil külastab Washingtoni Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.

Trump on juba varem teatanud, et kaalub Euroopa Liidus toodetud autodele ja autoosadele 20-protsendilise imporditolli kehtestamiseks. Selline samm astutaks lähtudes seadusest, mis sätestab, et imporditolle ja muid kaubanduspiiranguid saab kehtestada, kui USA kaubandusministeerium leiab, et selliste toodete import USA-sse ohustab riiklikku julgeolekut. Sellist vastuolulist ettekäänet Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglite täitmiseks kasutas administratsioon ka alumiiniumile ja terasele imporditolle kehtestades.

Hetkel on Euroopa Liit kehtestanud 10-protsendilise imporditolli välismaistele sõidukitele, samas kui USA puhul on välismaistele sõiduautodele kehtestatav imporditoll 2,5 protsenti. Sellist olukorda on Trump korduvalt ebaõiglaseks nimetanud, samuti on ta rääkinud Euroopa Liidust kui "vaenlasest".

Euroopa Liidu ametnikud on selgitanud, et kuigi Euroopa Liidu imporditollid sõiduautodele on suuremad kui USA omad, on Ameerika Ühendriikide imporditollid paljudele teistele kaupadele, sealhulgas veoautodele jälle omakorda kõrgemad. Seega on EL juba aastaid olnud seisukohal, et sellised probleemid tuleks lahendada laiema vabakaubandusleppe sõlmimisega.

Esmaspäeval mainis USA president ka kaubanduskõnelusi Mehhikoga ja ütles, et oli sellel teemal pikemalt telefonis rääkinud ka Mehhiko uue presidendi Andrés Manuel López Obradoriga.

"Me räägime nendega millestki, mis oleks meie riikide jaoks väga dramaatiline, väga positiivne," selgitas Trump.

Märkimisväärne on see, et rääkides kaubandusest Mehhikoga ja Põhja-Ameerika Vabakaubanduse Lepingust (NAFTA) ei maininud Trump kordagi Kanadat.

President on juba varem selgitanud, et soovib sõlmida kõigepealt Mehhikoga eraldi leppe NAFTA teemal ehk juba 24 aastat kehtinud kolmepoolse vabakaubandusleppe uued asjaolud tuleks Trumpi hinnangul kokku leppida eraldi ja kahepoolselt. Samas on nii Obrador kui ka Kanada kinnitanud, et NAFTA peab jääma endiselt kolmepoolseks leppeks.

Saksa välisminister: Euroopa ei allu kaubandusähvardustele

Saksamaa välisminister Heiko Maas teatas teisipäeval, et EL ei kavatse alluda USA kaubandusähvardustele ning soovib erimeelsused lahendada läbirääkimiste abil.

"See on hea, et Jean-Claude Juncker on homme Washingtonis kõnelusi pidamas ja lahendust otsimas, kuid me ei lähe läbirääkimistele püstolitoru rinna vastas. Ma ei usus, et ähvardused tooksid meid lahendusele lähemale," selgitas välisminister Reutersi teatel.

"Meie Euroopas peame ühte hoidma... Ma loodan, et meil õnnestub lahendada see läbi konsensuse, kuid me ei allu ähvardustele ega taandu lihtsalt," rääkis Maas teleintervjuus.

Maas külastab peagi Jaapanit ja Lõuna-Koread ning sealsed autotootjad tunnevad samuti muret USA imporditollide pärast.

Saksa välisminister lausus, et mitte keegi pole huvitatud uutest ja kõrgematest imporditollidest.

"Lõppude lõpuks kaotaksid kõik, ka ameeriklased," lisas ta ja avaldas lootust, et ka USA ametnikud mõistavad seda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: