Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ÜRO: Jeemeni konfliktis on sõjakuritegusid sooritanud kõik osapooled

ÜRO inimõiguseksperdid teatavad värskes raportis, et Jeemeni konfliktis on sõjakuritegusid sooritanud ilmselt kõik osapooled.

Tegemist on esimese põhjalikuma raportiga, kus nenditakse, et nii Jeemeni valitsusväed, Saudi Araabia juhitud koalitsioon ning Houthi-mässulised on teinud
tsiviilelanikkonna säästmiseks väga vähe, vahendas BBC.

Eriti tuuakse esile elupiirkondade pommitamisi, mille tagajärjel on hukkunud tuhandeid tsiviilelanikke.

Samuti süüdistatakse raportis konflikti osapooli õigusevastastes vahistamistes, piinamises, inimeste teadmata kaduma jäämises ning lapssõdurite värbamises.

Eksperdid esitlevad raporti sisu ÜRO inimõiguste nõukogule järgmisel kuul.

Jeemenit on alates 2015. aastast räsinud intensiivistunud kodusõda, mis sai alguse sellest, et Houthi mässulised hõivasid pealinna Sanaa ning suure osa riigi
lääneosast ja sundisid president Abdrabbuh Mansour Hadi kodumaalt põgenema.

Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraadid nägid ga selles arengus ohtu, sest peavad Houthi mässulisi oma piirkondliku rivaali Iraani poolt toetatud jõuks, ja seetõttu otsustasid nad koos seitsme liitlasriigiga konflikti jõuliselt sekkuda. Koalitsioon on saanud logistilist ja luurealast toetust ka USA-t, Suurbritannialt ja Prantsusmaalt.

ÜRO andmetel on konfliktis seni hukkunud 6660 ja saanud vigastada 10563 tsiviilisikut. Tuhanded inimesed on surnud sõjaga seotud probleemide - nagu nälg, nakkushaiguste levik ja puudulikud tervishoiuteenused - tagajärjel.

ÜRO hinnangul vajab Jeemenis humanitaarabi umbes 22 miljonit inimest ning tegu on hetkel maailma suurima toidupuudusega, samuti on vähemalt 1,1 miljonit inimest mõjutanud kooleraepideemia.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: