Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Humanitaarekspert: Jeemeni riiki pole praegu olemas

Foto: Essa Ahmed/AFP/Scanpix

Jeemenis kestab kodusõda, mis on viinud riigi näljahäda piirile. Kuna aga kodusõjas osalevad ka Saudi Araabia ja Iraan, siis Jeemeni riiki praegu justkui ei eksisteeri, ütles MTÜ Mondo humanitaarekspert Kristi Ockba.

Neli aastat nii-öelda kodusõda on Jeemeni viinud massilise näljahäda piirile. Seda, et Jeemenis kodusõda on, ei usu tänapäeval enam keegi, kel sealsest olukorrast vähegi aimu. Sõda käib ikkagi ühelt poolt Saudi Araabia juhitava koalitsiooni ja teiselt poolt Iraani vahel, vahendas "Välisilm".

"Sellist riiki nagu Jeemenit praegusel momendil tegelikult ei eksisteeri. Nii et keegi tegelikult ei vastuta selle eest, mis jeemenlastega toimub, sellepärast et Jeemeni valitsus on täiesti läbikukkunud," märkis Ockba.

Et kumbki sõdiv pool järele anda ei kavatse, on näljasurma äärele jõudnud juba pea 14 miljonit jeemenlast.

"Näljaeelses seisundis inimeste koguarv ehk nende hulk, kes on ellujäämiseks täielikult sõltuvad välisabist, jõuab peagi mitte 11, vaid 14 miljonini. See on pool kogu riigi elanikkonnast," ütles ÜRO humanitaarala asepeasekretär Mark Andrew Lowcock.

ÜRO kutsus mõni aeg tagasi üles humanitaarvaherahuks, et viia riiki toiduabi. Ei Iraan ega Saudi Araabia võtnud maailmaorganisatsiooni palvet kuulda.

"Praegune näljaeelne olukord ja koolerajuhtumid Jeemenis on konflikti senise hävitava mõju - suuremõõtmelise ümberasumise ja tohutute tsiviilkaotuste - paratamatud järelmid," tõdes ÜRO peasekretäri pressiesindaja Stephane Dujarric.

Sõjaosaliste jaoks on Jeemeni territoorium oluline, sest riik piirneb pikalt Saudi Araabiaga. Samuti on sellel, kellele kuuluvad Jeemeni sadamad, võtmepositsioon kogu India ookeani piirkonnaga kauplemiseks.

Võtmetähtsusega linnad on praegu Iraani käes, Saudi Araabia seevastu kontrollib suuremat osa Jeemeni piirist ning otsustab ise, keda riiki lasta ning keda mitte.

Süüria kodusõda peetakse suurimaks humanitaarkatastroofiks pärast Teist maailmasõda, kuid Jeemeni katastroof on sellest tegelikult hulga hullem. Muu maailm aga ei pane seda eriti tähelegi.

"Me ikkagi räägime vaesest riigist juba algses faasis. See riik kannatas juba enne sõda, nii et huvitav on see, et kui keegi on juba harjunud kannatama, siis see, kui see kannatus läheb suuremaks, ei paista kuidagi välja," rääkis Ockba.

Jeemenis töötavad arstid viskavad võllanalja, et mõnel Jeemeni lapsel õnnestub ilmselt isegi ellu jääda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: