Võitlus Jeemeni sadama üle võib viia humanitaarkatastroofini

Sõda on tapnud üle 10 000 Jeemeni elaniku, peamiselt tsiviilisikuid, ning pannud kodust pagema üle kolme miljoni elaniku, tekitades ühe raskeima humanitaarkriisi maailmas.
Sõda on tapnud üle 10 000 Jeemeni elaniku, peamiselt tsiviilisikuid, ning pannud kodust pagema üle kolme miljoni elaniku, tekitades ühe raskeima humanitaarkriisi maailmas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Saudi Araabia väed plaanivad Jeemenis võtta enda valdusse Hoideidah sadama, kus hoitakse 80 protsenti riigi humanitaarabist. Kui Saudi väed takistavad humanitaarabi liikumist, nagu nad on lubanud, võib see viia sõjast räsitud riigi humanitaarkatastroofini.

Saudi Araabia juhitud koalitsiooniväed valmistuvad ründama Houthi mässuliste kontrolli all olevat Hoideiah sadamat, mis võib lõigata ära humanitaarabi, sundida põgenema kuni 200 000 inimest ja nihutada tasakaalu kolm aasta kestnud kodusõjas Houthi-vastaste jõudude kasuks, kirjutab The Guardian.

Pärast kiiret edasiliikumist mööda rannikut on Houthi-vastased väed jõudnud umbes 12 kilomeetri kaugusele Hoideidah'st, mille said Iraani toetatud mässulised enda valdusse 2015. aastal.

 "Kõigepealt lõikame läbi varustusliinid, eriti [mässuliste käes olevas pealinnas] Sana'as ja Hodeidah's. Siis piirame Hoideidah' ümber ja võtame nad võimult maha, võib-olla ilma võitluseta," ütles nii-öelda Rahvuslike Vastupanujõudude kõneisik kolmapäeval.

Lääneriigid on minevikus edukalt takistanud Saudi Araabiat ja Araabia Ühendemiraate sadamat pommitamast, öeldes, et selle hävitamine võib viia laiaulatusliku surma ja näljahädani. Umbes 80 protsenti Jeemeni humanitaar- ja kaubandusabist tuleb läbi Hodeidah sadama.

Võimu kogunud Saudi-juhitud koalitsioon on aga viimasel kahel kuul teinud oodatust kiirema edasimineku linnaväravate suunas, eirates suuresti lääneriikide üleskutseid, et Jeemenis pole võimalik rahu taastada sõjaliste meetoditega. Võitlemise tõttu on pidanud kahe kuu jooksul pagema juba 100 000 inimest ja abiorganisatsioonid ennustavad, et veel 200 000 peavad põgenema, kui võitlus algab Hoideidah kekuses.

Rahvuslik Vastupanujõud on ustav Jeemeni endise presidendi Ali Abdullah Saleh' liitlastele. Presidendi mõrvasid detsembris Houthi väed, kes olid varem presidendi liitlased.

Teine, regionaalsem võim, keda tuntaks Tihamah rahvaliikumisena, suundub samuti Lõuna-Hodeidah poole. Rahvaliikumisse kuuluvad kohalikud elanikud piirkonnas, mis on truu Jeemeni presidendile eksiilis Abd-Rabbu Mansour Hadile.

Kontroll sadama üle annaks Saudi-juhitud koalitsioonile kontrolli Jeemeni humanitaarabi üle. See seaks kahtluse alla ka Iraani valmisoleku arutada sõjast räsitud riigi tulevikku, sealhulgas humanitaarabi tagamist.

Kolme aasta jooksul on sõjas tapetud vähemalt 10 000 Jeemeni elanikku ja 40 000 inimest ühtekokku, kuigi tõenäoliselt on hukkunute arvud veelgi suuremad. Organisatsiooni Päästke Lapsed hinnangul hukkus 2017. aastal vähemalt 50 000 last – keskmiselt 130 last päevas, vahendab Al Jazeera.

ÜRO hinnangul on üle kolme miljoni Jeemeni elaniku põgenenud oma kodudest muudesse piirkondadesse riigis ning 280 000 on otsinud varjupaika teistes riikides.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: