Jeemeni valitsuse sõnul Hodeida sadamasse esialgu ei tungita

Foto: AFP/Scanpix

Jeemeni valitsuse eest sõdivad Saudi Araabia juhitud koalitsiooniväed ei tungi esialgu Hodeida sadamalinna, teatas Jeemeni välisminister Khaled Alyemany.

Ministri avaldus oli vastuseks ÜRO julgeolekunõukogule, mis nõuab sadama lahtihoidmist abisaadetiste jaoks, vahendasid ERR-i teleuudised.

Jeemenis algas kolmapäeval viimase kolme aasta intensiivseim sõjategevus, kui Saudi Araabia juhitud koalitsiooni üksused hakkasid liikuma Houthi-mässuliste olulise kantsi, sadamalinn Hodeida suunas.

Tegu pole ainult sõjaliselt olulise arenguga, vaid Punase mere rannikul asuva 400 000 elanikuga Hodeida näol on tegu olulise sadamaga, mille kaudu jõuab riigi territooriumile rahvusvaheline humanitaarabi. Juba enne sõda saabus Hodeida kaudu 70 protsenti Jeemenisse imporditud toidukaupadest ja kütusest.

Hodeida ja Jeemeni pealinn Sanaa vallutati šiiitidest Houthi mässuliste poolt 2014. aastal. Riigist on saanud kahe piirkondliku suurjõu vastasseisu tallermaa - kui Jeemeni valitsusvägesid toetab sunniitlik Saudi Araabia koos oma liitlastega, siis Houthi mässuliste toetamises süüdistatakse šiiitlikku Iraani. Saudi Araabia väitel toimetab Iraan Hodeida kaudu Houthi mässulistele relvi.

Riigis on praegu tohutu näljahäda - hetkel maailma kõige ulatuslikum -, kooleraepideemia ning puudus ravimitest ja esmatarbekaupadest. Näiteks ÜRO on märkinud, et näljasurm ähvardab praegusel hetkel umbes kaheksat miljonit inimest. Sõjategevus Hodeidas muudaks olukorra aga veelgi hullemaks ning humanitaarkriisi laienemise eest on hoiatanud mitmed abi- ja inimõigusorganisatsioonid.

Saudi Araabia juhitud koalitsioon, mille teiseks oluliseks liikmeks on Araabia Ühendemiraadid, sekkus Jeemeni konflikti 2015. aasta märtsis, et toetada eksiilis viibiva president Abdrabbuh Mansur Hadi valitsust.

Pärast seda on konfliktis hukkunud ligi 6500 ja saanud viga umbes 10 000 inimest, suur osa neist koalitsiooni õhurünnakute tagajärjel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: