Jakobson: uutest tulijatest saadab poliitikas edu neid, kes suudavad liite luua

{{1535894040000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Erimeelsused Vabaerakonnas koguvad hoogu ning erakonna juhatusest välja astunud liikmed kutsuvad kaaslasi Andres Herkelit juhi kohalt välja vahetama. Tallinna ülikooli poliitikasotsioloogia dotsent Mari-Liis Jakobson ütles, et kuna poliitikas on palju uusi tulijaid, saadab edu neid, kes suudavad luua liite.

Neli Vabaerakonna juhatusest välja astunud liiget koguvad allkirju, et kutsuda kokku erakorraline üldkoosolek ning valida Andres Herkeli asemele uus juht, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Erakonnas on viimastel kuudel olnud tõsine usaldus- ja juhtimiskriis, mille lahendamiseks osad erakonna juhatuse liikmed nägid teist ideed kui näiteks Andres Herkel," rääkis Vabaerakonna juhatuse endine liige Monika Haukanõmm.

Juhatusest lahkunud Haukanõmm selgitas, et Herkeli nägemus olulistest valimiste teemadest ei lähe kokku paljude liikmete omadega, kes sooviks, et Vabaerakond keskenduks inimeste hakkamasaamisele, samal ajal kui Herkel tahaks rääkida demokraatia kallal nokitsemisest.

"Ehk tegelikult on meil ka ideoloogiline kriis erakonnas ja meile tundub, et erakonna esimehel ei ole piisavalt julgust võtta ette selliseid suuri teemasid," sõnas Haukanõmm.

Herkel tõdes, et on muu hulgas mõelnud ka erakonna juhi kohalt tagasi astumisele. "Ma olen mõelnud kõikidele variantidele, aga kuna sellise usalduse kinnitamise mehhanism on hääletus, siis kõige loogilisem on see, et kõik saavad seda väljendada," ütles Herkel.

Ta kinnitas, et strateegia ja plaan valimisteks on Vabaerakonnal olemas. "Kindlasti on need asjad olemas ja need on ka juhatuse laua peal olnud, aga kindlasti ei ole ju seda tegevuskava selles vaates, et me ei tea ju, mismoodi toimuvad ka poliitilisel maastikul muudatused," rääkis ta.

Haukanõmm rääkis, et paljudel on hirm, et vanaviisi jätkates ei ületa Vabaerakond valimiskünnist. Erakonna reiting on ainult kaks protsenti.

"Aktuaalne kaamera" uuris, kas Vabaerakonnal tasub mõne uue tulijaga liituda.
Näiteks uue poliitilise jõu Eesti 200-ga.

"Miks ka mitte. Seda on näha, et praegu neid võimalikke pretendente või uusi tulijaid on päris palju ja tõenäoliselt edu saavutab neist see, kes suudab luua mingisuguseid alliansse, on see siis tõesti institutsionaalselt selgade kokkupanek või ühinemine või on see siis lihtsalt inimeste liitumine ühe või teise jõuga, kellel arvatakse rohkem lootust olevat," vastas Tallinna ülikooli poliitikasotsioloogia dotsent Mari-Liis Jakobson.

Vabaerakonna juhatus arutab üldkoosoleku kokkukutsumist neljapäeval. See saaks toimuda kõige varem kuu aja jooksul. Allkirjadega võib aga erakorralise üldkoooleku kokku kutsuda mõne nädala pärast.

Herkel kinnitas, et temal on oma toetajad ja ta kandideerib samuti. Neli tagasi astunud juhatuse liiget on välja pakkunud, et uus juht võiks olla Vabaerakonna aseesimees Kaul Nurm.

Jüri Adams: Vabaerakonna saab päästa uue esimehe valimisega

Vabaerakonna juhatuse liige Jüri Adams kirjutas enda selgituskirjas erakonnakaaslastele, et Vabaerakonda on võimalik päästa uue esimehe ja juhatuse valimistega.

"Mulle paistab, et praegu ainuke tõsine viis, kuidas erakonda taas mõistliku töö poole suunata, on viia võimalikult kiiresti läbi uued esimehe ja juhatuse valimised, see tähendab kokku kutsuda uus üldkogu," seisab Adamsi kirjas.

"Kõik, kes on tundnud ennast kuidagi kõrvalejäetuna, kõik, kes ei leidnud ühtegi endale sobivat esimehekandidaati pärast Talviku pagemist, saaksid esitada enda kandidatuuri või hääletada oma lemmikute poolt. Isiklikult ma küll ei usu, et uute valimiste tulemused saaksid olema palju teistsugused kui olid maikuu omad, juhul kui ei ilmu välja uusi kandidaate," lisas ta.

"Kas see võiks ka parandada meie valimiste eelset mainet ja reitinguid? Ei tea, aga hullemaks ka enam minna ei saa," arutles Adams. "Enda kohta luban, et kuni järgmise üldkogu lõpuni ei võta ma ette ei erakonnast ega juhatusest väljaastumist. Sain juba rohkem kui 25 aastat tagasi selgeks, et erakonnas olemisel ja tegutsemisel on möödapääsmatu, et tuleb teha koostööd. Vahel ka oma konkurentide ja vihavaenlastega."

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: