Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Helme: Tööandjate Keskliit on ettevõtete ametiühing, kes ajab oma asja

Martin Helme suvekodus ERR-ile intervjuud andmas.
Martin Helme suvekodus ERR-ile intervjuud andmas. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees ja riigikogu liige Martin Helme sõnul on Tööandjate Keskliidu manifestis mitmeid punkte, millega võib nõustuda, kuid üldiselt on mõistetav, et selles ajavad nad ikkagi vaid oma huvidest lähtuvaid asju.

"Mõned asjad on täiesti mõistlikud, näiteks avaliku sektori ametnikkonna piiramine on täiesti mõistlik ja ma ütleks lausa vajalik ja see põhjendus on ka mõistlik ehk seal on väga palju kvaliteetset tööjõudu, mis tegelikult sisuliselt tegeleb ressursi kulutamisega," ütles Helme ERR-i raadiouudistele.

"Me peame hästi selgeks saama, mis asi on Tööandjate Keskliit - see on ettevõtete ametiühing, kes ajab oma asja. Ta ei aja Eesti asja, ta ei aja Eesti majanduse asja, ta ajab oma ettevõtete kasumi asja ja nendel on väga lihtne, küllaltki brutaalne arusaamine, et oma kasusaamist on võimalik parandada selle arvel, et sa maksad töötajatele vähem palka. Kogu see jutt, mis siia juurde käib, et meil on niiöelda spetsialiste puudu - see kõik on täielik bluff. Nad soovivad odavat tööjõudu," selgitas Helme.

Tema sõnul on keskliidu jutt IT-spetsialistidest lihtsalt avalikkusele valetamine.

"IT-spetsialistid ei ole ka praegu kvoodi all, jutt kõrgepalgalistest on täielik avalikkusele valetamine, ka nemad ei ole praegu kvoodi all ja alati ma küsin, kui tööandjad hakkavad rääkima piirarvu vähendamisest, et meil on 500 miljonit Euroopa inimest kvoodi alt väljas, 300 miljonit ameeeriklast, 130 miljonit jaapanlast, Austraalia - kõik on kvoodi alt väljas. Neid inimesi me ei saa miskipärast, meil on vaja ukrainlasi, neilt on vaja kvoot maha võtta. Mida teevad ukraina töölised - nad teevad väga palju halba, nad hoiavad meil palgad maas, nad hoiavad innovatsiooni ja tootlikkuse kasvu maas ja kolmandaks nad suurendavad survet eesti keele kasutusele," arvas Helme.

Helme sõnul satuvad Ukrainast saabuvate tööliste tõttu löögi alla just siinsete venelaste töökohad eelkõige.

"Nad tulevad umbkeelsena Eesti tööturule ja võtavad nende töökohad ära, kelle eesti keel on halb või puudub. See tekitab rahvuslikke pingeid samuti, see on väga halb plaan," ütles Helme.

Helme hinnangul ei ole kellegil midagi selle vastu, kui võtta Eestisse kõrgepalgalisi spetsialiste, kuid kõrge palk ei ole keskmine palk, vaid kahe-, kolme-, neljakordne keskmine palk.

"Avaliku sektori piiramisega on kõik nõus, väljaarvatud need, kes ise on avalikus sektoris. See, et aktsiisid tuleb viia alla, sellest oleme rääkinud kolm aastat ja lõpuks ometi on hakanud see kuhugi jõudma ja need on asjad, millega me täiesti võime nõus olla," ütles ta.

Helme pidas väga oluliseks tasuta kõrghariduse punkti. "Minu arust on see täiesti skandaalne, et Eesti maksumaksja harib oma rahaga arste, insenere, IT-spetisliste, kes lähevad välismaale majandust edendama. Meie pakume lahendust, et kõrgharidus omandatakse riikliku krediidiga," märkis Helme.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: