Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tamsar: Eestis ei pingutata eesmärkide nimel piisavalt

Toomas Tammsaar
Toomas Tammsaar Autor/allikas: ERR

Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsare sõnul pole Eestis probleeme ideede vähesusega majanduse arenguks, vaid sellega, et eesmärkide nimel ei pingutata piisavalt.

Tamsar märkis "Terevisioonis", et eelmisest tööandjate manifestist on umbes kolmandik soovistustest või ettepanekutest päriselt ära tehtud või töös, kolmandik on töös arvestatavate mööndustega ja umbes kolmandik on sellised, mis ei ole mitte kuhugi jõudnud.

"Kõige suurema ja pikaajalisema mõjuga tulemus on riigireform, mis ideena ei ole keskliidu oma, aga ma arvan, et riigireform ei oleks jõudnud koalitsioonileppesse, kui me ei oleks enne eelmisi valimisi väga tugevalt juhtinud erakondae tähelepanu reformimise vajadusele," ütles ta.

"Esimene samm on ära tehtud, siin tuleb küll kiita eelmise valimisperioodi mõlemat valitsust. Haldusterritoriaalse reformiga on tõesti edasi mindud. Muidugi on seal vigu tehtud, aga oluline on ära tehtud. See ei ole ainult vallapiiride küsimus, igaüks näeb seda isemoodi. Riigireform on nii vallapiiride küsimus, ametnike vähendamise küsimus ja kohmakate regulatsioonide kaotamise küsimus ning meie ettepanek on seekord, et sellega on kindlasti vaja edasi minna," märkis Tamsar.

Tamsare sõnul on vaja esimese asjana ära defineerida riigireformi kontseptsioon ja programm ning sellele on vaja taha fookust ja sättida see valitsuse prioriteediks.

"Eestis ei ole seda probleemi, et meil oleks liiga vähe ideid majanduse arenguks. Probleem on selles, et me ei sea fookust, me ei hoia prioriteetidest kinni ja ei tee igapäevast fokusseeritud tööd nende eesmärkida saavutamiseks," leidis ta.

Tema sõnul on uus manifest ikkagi prioriteetide seadmine, milles sõnastatakse, kas keskenduda arengule või olemasoleva hoidmisele.

"Ühest küljest tundub, et Eestil läheb väga hästi - palgad kasvavad mühinal, maksuraha laekub, kuid samas investeeringud ei ole seda rada käinud ja on langenud, eriti välisinvesteeringute pilt näeb päris kehv välja. Investeeringuid ei ole toetatud Eestis ja seda on vaja teha. Meie kasv põhineb peamiselt ekspordil ja sisemajanduse tarbimisel, mille põhjuseks on palgakasv, mille põhjuseks aga ei ole see, et me oleksime õppinud midagi teistmoodi tegema," ütles Tamsar.

"Valitsus peab väga selgelt pingutama selle nimel, et investeeringud tuleksid. See on esimene selge hoiak ja teine on haridus. Me sõnastame väga selgelt ära, et valikuid on vaja teha ja haridus on meie arust kõige olulisem valik," ütles ta.

Tema sõnul toob tulevikus tehnoloogia areng ja töömudelite muutumine järjest suurema ebavõrdsuse kasvu ja mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas.

"Minu arust ei ole valitsusel suuremat kohustust Eesti ees, kui tagada meie noortele võimalus olla selles kasvavas heaolulõhes võitjate poole peal. Selleks on kõige tähtsam haridus," ütles Tamsar.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: