Jaanus Karilaid: tööandjate jutt kordub igal aastal ja ametnikke on vaja

{{1537260780000 | amCalendar}}
Jaanus Karilaid
Jaanus Karilaid Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ütles, et midagi uut ja üllatavat teisipäeval avalikustatud tööandjate keskliidu manifestis ei ole, lisades, et ametnik ei tohiks olla sõimusõna. Ka tema erakonnakaaslane, riigihalduse minister Janek Mäggi laitis maha idee avalikust sektorist aastas 3000 töökohta kärpida.

"Tööandjad räägivad ju aastast aastasse ühte ja sama juttu. Et riik oleks võimalikult õhuke ja võimalikult väga segaks neid ja, et maksud oleksid ettearvatavad," ütles Karilaid ERR-ile.

Positiivne on Karilaidi sõnul, et ettevõtjad on oma mõtted taas süstematiseerinud ja andnud oma sisendi parlamendierakondadele. "Aga eks seal oli ka palju loosunglikkust, kui me räägime nostalgia- või tuleviku Eestit siis neid kahte on mõlemat vaja ning pole mõtet neid kahte vastandada. Mõlemat on eestis vaja."

Tasulist kõrgharidust Karilaiu sõnul Keskerakond kindlasti ei poolda. "See ei lähe meie maailmavaatega ja läbivaieldud programmiga kindlasti kooskõlla."

Ametnike koondamise kohta lausus Karilaid, et seegi on läbivaieldud teema, kuid möönis, et mõnes valdkonnas on ehk ametnikke tõepoolest liiga palju, kui räägime inspektsioonidest ja ametitest, kui väikeettevõtted tunnevad liigset ahistamist.

"Mõnel pool jälle on ametnikke liiga vähe, kui me vaatame näiteks sisejulgeolekut, sotsiaalhoolekannet, lastekaitset ja siis ei saa ka ettevõtjad tulla labidaga lööma."

Karilaid lisas: "Ka ametnikud nagu ettevõtjad tahavad teha riiki paremaks ja ametnik ei saa olla sõimusõna.Kindlasti ei saa selle hoogtööga kaasa minna, et kõik ametnikud on halvad."

Sisserände piirarvu kohta lausus Karilaid, et inimeste hoiakuid ja naaberriikide kogemisi vaadates tuleb sellele teemale väga ettevaatlikult läheneda. "Peab vaatama, et kuhu valdkonda on inimesi tööle vaja, peab olema väga täpselt sihitud. Väga liberaalset hoiakut võtta ei saa. Ka rahvastikukriisi küsimus on selline habemega. Väga lihtne on krahmata endale võõrtööjõudu."

Tööandjad ei käsitlenud Karilaiu sõnul riigi paraku laenukoormust. "Riik on võtnud võlgu, et investeerida taristusse, et mitte pärandada vaesust. Laenamine pole teisi arenenud riike vaadetes rumalus."

Mäggi: ainult töötajate arvu järgi tõhusust mõõta on vale

Janek Mäggi ütles, et varem, kui ta ei olnud avalikus sektoris töötanud, oleks ta ideed avalikust sektorist 3000 töökohta aastas kärpida ilmselt heaks pidanud.

"Kui ma täna töötan avalikus sektoris, kus ma olen varsti viie kuu jooksul üsna põhjaliku ülevaate saanud, milline avalik sektor seestpoolt välja näeb ja kuidas toimib, siis arvan, et töötajate arv kui eesmärk on täiesti vale eesmärk," lausus Mäggi. "Võin öelda, et vähendage tuhande võrra või vähendage poole võrra, aga efektiisust saab tagada siis, kui tead täpselt, mis on sinu eesmärk, mida sa tahad saavutada, milliseid teenuseid ühiskond sinult ootab."

Mäggi lisas, et riik peab olema tõhus sel moel, et pakub teenuseid, mida kodanikud temalt ootavad.

"Ja neid teenuseid - sellega olen sada protsenti nõus -, millele nõudlust ei ole, ei tohikski pakkuda," lausus ta. "Tõhus riik ei seisne töötajate arvus, vaid selles, et teenuste nõudlus ja pakkumine on omavahel mõistlikus tasakaalus."

Minister märkis, et loomulikult saab osa asju efektiivsemalt teha, näiteks võiks riigimajas üks riigiasutus teisele teenust osutada, kuid väita, et ainult töötajate arv on tõhususe näitaja, ei ole õige.

Toimetaja: Indrek Kuus, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: