Peterson: tööõiguse Ida-Euroopa mudel on aja ära elanud

Peep Peterson, Andres Kuusk ja Toomas Tamsar.
Peep Peterson, Andres Kuusk ja Toomas Tamsar. Autor/allikas: ERR

Ametiühingujuht Peep Peterson leiab, et tööõiguse paindlikkust ei saa reguleerida ühe seadusega, mis kehtib kõikidele sektoritele.

"Kindlasti kuskil on paindlikud tingimused hädavajalikud, teises kohas ohtlikud. Me ei saa jätkata ühe paindlikkusega kogu tööturul, vaid peame võimaldama, et IT läheb oma teed, saapavabrik oma teed, televisioon kolmandat ja ülikool neljandat teed. Peame spetsialiseerumise ära tegema. Seal sees saab lubada rohkem paindlikkust," rääkis Peterson ETV saates "Esimene stuudio", kus lahati teisipäeval avalikustatud tööandjate manifesti.

Petersoni sõnul on tõepoolest Ida-Euroopa mudel, kus on üks seadus kõigile, oma aja ära elanud. Ta ütles, et asi on sotsiaalpartnerite kätes, kas soovitakse ja suudetakse luua uus õigus, mis sobib sektoritele paremini, võimaldades tootlikkust, palgatõusu, mõistlikku ümberkäimist inimestega, et nende turvatunne ei kannata.

Küsimusele, kas töötaja on töösuhtes alati nõrgem osapool, vastas Peterson, et mediaanpalgani või keskmise palga tasemeni kindlasti.

"Selle tasemeni dikteeritakse neile situatsiooni. Ma ei välista, et on töötajaid, kes dikteerivad tööandjale ise tingimusi," selgitas Peterson ja möönis, et kõik sõltub konkreetsest tööst, töötajast ja tööandjast.

Tööandjate keskliidu juht Toomas Tamsar ütles, et soov paindlikumate töösuhete järele on tulnud paljuski töötajate poolelt, sest töösuhted on muutumises ning noored töötavad teistmoodi kui vanemad inimesed.

"On aeg reageerida sellele, mis tööturul tegelikult toimub. Väga palju tööd tehakse muude kokkulepete alusel, mitte töölepingu alusel," ütles Tamsar.

Tööandjate manifestiga saab tutvuda siin.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Esimene stuudio"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: