Kreeka vahistas migrante riiki toonud vabaühenduse juhi

Moria migratsioonikeskus Lesbose saarel.
Moria migratsioonikeskus Lesbose saarel. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Migrantide ebaseaduslikult riiki toomises süüdistatud Kreeka vabaühenduse juht võeti vahi alla, teatas kohalik politsei.

Vabaühenduse Emergency Response Centre International (ERCI) loonud Panos Moraitis oli kolm nädalat tagaotsitav ning andis ennast ise üles.

Augustis arreteeriti ERCI liige Nassos Karakitsos ja kaks vabatahtlikku - iirlane Sean Binder ja Süüria põgenik Sarah Mardini, keda ootab ees kohtuprotsess.

Politsei otsib organisatsiooniga seoses taga kokku 30 inimest. Korrakaitse teatel on nende eesmärk ajada laiali Lesbose saarel tegutsev kriminaalne võrgustik. Lesbosel elab põgenikelaagrites umbes 11 000 migranti.

Politsei süüdistab ERCI liikmeid inimsmugeldajate otseses aitamises ning politsei uute põgenike saabumise kohta informeerimata jätmises.

Sarah Mardini ja tema õde Yusra sattusid meedia huviorbiiti 2015. aastal, kui nad väidetavalt hüppasid teel Türgist Kreekasse oma põgenikepaadist välja ja ujusid mitu tundi aluse kõrval, et päästa paadis olnud 18 inimest. ÜRO pagulasamet (UNHCR) valis 2017. aastal Yusra Mardini oma hea tahte saadikuks.

Lesbos on olnud Türgist Kreekasse suunduvatele põgenikele üheks peamiseks sihtkohaks alates rändekriisi puhkemisest 2015. aastal. Kriisi haripunktis saabus saarele keskmiselt 5000 migranti päevas.

Kreeka rändeminister lubas teisipäeval parandada migrantide elutingimusi laagrites Egeuse mere saartel, kuhu on sel suvel saabunud eelmisega võrreldes kaks korda rohkem põgenikke.

Humanitaarabiorganisatsioon Piirideta arstid (MSF) ütles esmaspäeval, et krooniline ülerahvastatus Lesbose laagrites on hakanud avaldama mõju migrantide tervisele ning toonud kaasa enesetapukatseid.

"Me teeme kõik, mis võimalik, et parandada elutingimusi Egeuse idaosa saartel," ütles minister Dimitris Vitsas Kreeka raadiole. Ta ütles, et Lesbose, Kosi, Samose, Chiose ja Lerose saarele on migrante tulnud eelmise suvega võrreldes peaaegu kaks korda rohkem.

Kreeka saared on Türgist merereisi alustavate migrantidele peamine värav Euroopasse.

Üle 70 protsenti Lesbose saarel Moria laagris elavatest inimestest on tulnud sinna sel suvel. Valitsuse andmetel on Lesbosel üle 11 000 migrandi ja põgeniku, neist 9000 Morias, ületades laagri ametliku vastuvõtuvõime pea kolmekordselt.

19 vabaühendust, nende hulgas Oxfam, Caritas ja Terre des Hommes, kutsus septembri algul Ateenat Moria olukorra leevendamiseks kiiresti samme astuma.

MSF-i sõnul on nende töötajad iga nädal tunnistajaks mitmele juhtumile, kus teismelised üritavad enesetappu või vigastavad end. Samuti tuleb neil reageerida vägivallajuhtudele ja olukordadele, mis on tingitud arstiabi ebapiisavast kättesaadavusest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: