Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Austria tegi ettepaneku kaasata sõdureid EL-i piiride kontrollimisse

Austria kaitseminister Mario Kunasek EL-i kaitseministrite mitteametlikul kohtumisel Viinis 30. augustil.
Austria kaitseminister Mario Kunasek EL-i kaitseministrite mitteametlikul kohtumisel Viinis 30. augustil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Austria tegi neljapäeval ettepaneku, et Euroopa Liidu relvajõudusid kasutataks liidu välispiiridel dokumentideta migrantide tõrjumiseks. Tegemist on osaga eesistujariigi Austria parempoolse koalitsiooni poliitilisest eesmärgist karmistada EL-i migratsioonipoliitikat ja kontrolli piiridel.

Austria Vabadusparteisse kuuluv kaitseminister Mario Kunasek tegi diplomaatide teatel oma Viini kogunenud kolleegidele plaanist ülevaate ja tõi esile Austria kogemust sõdurite rakendamisel piirivalves. Samal ajal rõhutas ta, et piirvalvesse kaasatud sõdurid oleksid endiselt politsei juhtimise all, vahendas Reuters.

"Me peame oma piire efektiivselt kaitsma," rääkis Kunasek ajakirjanikele EL-i kaitseministrite mitteametlikku kohtumist Viinis ning märkis, et tema ettepanekule järgnes "positiivne diskussioon".

Samas väljendasid mitmete liikmesriikide valitsuste esindajad teatavat skeptilisust peegeldades sellega laialdasi erimeelsusi liikmesriikide vahel, kui teemaks on EL-i migratsioonipoliitika.

Kuid Austria on võtnud migratsioonipoliitika oma eesistumise peamiseks teemaks ning on kinnitanud, et nende eesmärgiks on ennetada 2015. aasta rändekriisi kordumist. Ka Itaalia ja Ungari on olnud EL-i senise migratsioonipoliitika suhtes äärmiselt kriitilised, kuid kõigi kolme riigi pakutud lahendused on olnud erinevad ning mõnikord ka vastandlikud, nagu näitas ka äsja toimunud kohtumine Ungari peaministri Viktor Orbani ja Itaalia siseministri Matteo Salvini vahel.

Ettepanek anda relvajõud EL-i piiriagentuuri Frontex käsutusse järgneb juunis Austrias toimunud õppusele, mille korraldajaks oli samuti paremäärmusluses süüdistatud Vabadusparteisse kuuluv siseminister Herbert Kickl ning millest võtsid osa ka sõdurid ning sõjakopterid Black Hawk.

Euroopa Liit on seni kasutanud merevägesid Vahemerel toimuvas inimsmugeldajate vastases operatsioonis, kuid maismaal pole katsed politseid, piirivalvet ja relvajõudusid migratsiooni haldamisel ühiselt tegutsema panna veel vilja kandnud ja seda hoolimata sellest, et kümmekond Kesk- ja Lõuna-Euroopa riiki lubasid seda selles vallas tegutseda juba 2017. aastal.

Nende seas, kes Austria plaani puhul kahtlevale seisukohale jäid, olid näiteks Saksamaa ja Eesti. "On väga vähe viise, kuidas - isegi teoreetiliselt - kasutada relvajõudusid piiri valvamisel," ütles Eesti kaitseminister Jüri Luik Reutersile. "Kui sul ei ole tegemist sõjalise konfliktiga, siis saab kõike korraldada politsei abil."

Üks Austria ametnik omakorda märkis, et ettepaneku eesmärgiks on luua süsteem, mille kaudu kasutada Euroopa relvajõudude võimekusi, meditsiiniüksusi, helikoptereid ja sõdureid olukorras, kus politsei on ülekoormatud.

Politsei ja tsiviilvõimud oleksid otsustavas rollis kõigis operatsioonides, kuhu sõdureid kaasatakse, ning nemad otsustaksid ka seda, kas nad on relvastatud või mitte, lisas ametnik.

Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku, et järgmise seitsme aasta eelarves raames suurendataks EL.i piirivalvurite arvu kümne tuhandeni praeguse mõnesaja juurest. Austria leiab, et sõdureid saaksid neid aidata või siis täita nende ülesandeid, kuni Frontexi isikkoosseis mainitud suuruseni kasvab.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: