Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia: EL roteerigu migrante vastu võtvaid Vahemere sadamaid

Catania sadam 26. augustil.
Catania sadam 26. augustil. Autor/allikas: AP/Scanpix

Rooma esitab neljapäeval Euroopa Liidule palve roteerida sadamaid, kus lubatakse ühenduse territooriumile Vahemerel päästetud migrandid, ütles Itaalia kaitseminister Elisabetta Trenta.

"Homme...toon Itaalia valitsuse nimel lauda ettepaneku muuta Sophia missiooni reegleid seoses maalemineku sadamaga," kirjutas Trenta kolmapäeval Facebookis.

Neljapäeval ja reedel toimub Austrias EL-i välis- ja kaitseministrite mitteametlik kohtumine.

Ettepanekuga kutsub Itaalia üle vaatama EL-i sõjalist operatsiooni Sophia, mida Rooma ise juhib ja mille raames lastakse kõik päästetud migrandid maale Itaalia sadamates.

"Me peame seda põhimõtet vastuvõetamatuks ja tahame selle üle vaadata," sõnas kaitseminister. "Homme on pall EL-i väljakupoolel: meie ettepanekut vastu võttes on tal võimalus näidata, et ta on tõeline väärtuste ja kavatsuste kogukond; keeldudes eitab ta oma aluspõhimõtteid." 

EL käivitas Sophia 2015. aasta juunis pärast mitut migrante hõlmanud ohvriterohket laevahukku Vahemerel ning operatsiooni käigus on sestsaadik ära toodud tuhandeid migrante.

Itaalia kaitseministeeriumi allikas ütles AFP-le, et ettepaneku eesmärk on roteerida sadamaid sedasi, et Itaalia ei peaks kõiki Sophia raames päästetud migrante enda territooriumile lubama.

Ajalehe La Stampa teatel asetab Itaalia ettepanek rõhuasetuse Prantsusmaale ja Hispaaniale, aga selles on roll ka Kreekal ja Maltal. Diciotti viibinud migrantidega. Di Maio ähvardas seejuures peatada Itaalia maksed ühendusele.

Itaalia on alates immigratsioonivastase valitsuse võimuletulekust juuni algul keeldunud lubamast oma sadamatesse abiorganisatsioonide päästelaevu ja nõudnud riikide aluste poolt Vahemerelt päästetud migrantide jaotamist EL-i riikide vahel.

Eelmisel nädalal ähvardas Itaalia peatada sissemaksed EL-i eelarvesse, kui teised riigi ei võta vastu Itaalia alusel Diciotti sadamasse toodud migrante.

Ligi 140 migranti, kes olid olnud laeval üle nädala, lubati maale pärast Albaania ja Iirimaa lubadust osa neist vastu võtta.

EL ärgitas liikesriike võtma vastutust Sophia missiooni jätkamiseks

Euroopa Liidu välispoliitika juht Federica Mogherini ärgitas neljapäeval liikmesriike "võtma rohkem vastutust" Vahemere inimsmugeldamise vastase operatsiooni Sophia eest.

EL käivitas Sophia 2015. aasta juunis pärast mitut migrante hõlmanud ohvriterohket laevahukku Vahemerel ning operatsiooni käigus on sestsaadik ära toodud tuhandeid migrante.

Mogherini kutsus EL-i ministreid näitama üles "konstruktiivset suhtumist", et missioon saaks jätkuda. Neljapäeval ja reedel toimub Austrias EL-i välis- ja kaitseministrite mitteametlik kohtumine.

"Seni pole üksmeelt leitud... Me ei saa kindlasti lubada, et üks EL-i operatsioon jääb ilma selguseta reeglite osas, mida järgida tuleb," ütles Mogherini.

"Oleks hea, kui liikmesriigid võtaksid rohkem vastutust," lisas ta. "Oluline on see, et me suudame selle operatsiooniga jätkata... See on olnud silmapaistev saavutus kogu Euroopa Liidu jaoks," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: