X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Justiitsministeeriumi hinnangul vajavad ERJK volitused täpsustamist

ERJK liikmed koosolekul.
ERJK liikmed koosolekul. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Justiitsministeerium saatis riigikogu põhiseaduskomisjonile kirja, kus märgib, et erakondade rahastamise järelevalve komisjonil (ERJK) pole oma ülesannete täitmiseks piisavalt seaduslikke võimalusi. Ühe võimalusena pakub ministeerium välja, et erakondade rahaasju jälgiks riigikontroll.

"Erakondade rahastamise läbipaistvust ning järelevalvet rahastamise üle tuleb järjepidevalt tõhustada. Käesolevaga pöördun taaskord seadusandja poole üleskutsega algatada arutelu erakondade rahastamise järelevalve regulatsiooni kitsaskohtade üle," teatas justiitsminister Urmas Reinsalu komisjonile.

Probleemiks on justiitsministeeriumi hinnagul see, et erakonnaseadus ei defineeri, millist liiki organ on ERJK.

"Kõiki haldusorganeid peab olema võimalik paigutada riigi üldise haldusorganisatsiooni mõttes olemasolevate kategooriate alla. See tähendab seda, et olles osa täidesaatvast võimust, peab ka ERJK-d organina olema võimalik käsitleda täidesaatva võimu ühe asutusena," tõdes justiitsministeerium. "ERJK-l puudub järelevalve pädevus muude isikute üle ning ta ei saa haldussunnivahenditega kohustada muid isikuid tõendeid esitama."

Ministeeriumi hinnangul eeldab see erakonnaseaduse muutmist selliselt, et sinna lisatakse säte, mille kohaselt täidetakse ERJK ettekirjutus keelatud rahalise annetuse tagastamiseks täitemenetluse seadustikus sätestatud korras.

"Üheks võimaluseks on erakondade rahastamise järelevalve funktsiooni viimine mõne põhiseadusliku institutsiooni, näiteks riigikontrolli pädevusse," leiab justiitsministeerium.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: