Kaarel Tarand nimetas Ojasalu juhtumit erakondade rünnakuks

{{1534935120000 | amCalendar}}
Kaarel Tarand
Kaarel Tarand Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) aseesimees Kaarel Tarand ütles, et ei ole komisjoni seitsmeaastase tegevusaja jooksul huvide konflikti näinud ja nimetas hiljutist Korruptsiooniradari teemat erakondade rünnakuks.

Eelmisel neljapäeval selgus Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli intervjuust, et erakondade rahastamise üle järelevalvet tegeva komisjoni esimehe Ardo Ojasalu juhitud MTÜ Korruptsiooniradar on saanud Vabaerakonnalt iga kuu 5000 eurot. Sellest poole moodustas Ojasalu palk.

Sotsid esitasid Ojasalu ERJK liikmeks oma esindajana 2011. aastal kui ka komisjon loodi. Ojasalu astus 2017. aastal sotsiaaldemokraatidest välja. Ning kolmapäeval kutsusid sotsid Ojasalu komisjonist tagasi.

Tarand ütles ERR-ile, et ei oska öelda, kas neljapäeval koguvenal komisjoni koosolekul valitakse uus komisjoni esimees. See sõltub sellest, kui kiiresti vajalikud dokumendid komisjoni jõuavad.

ERR küsis Tarandilt, kuidas tema Vabaerakonna ja Korruptsiooniradari teemat kommenteerib.

"ERJK uurib ja kontrollib ikkagi eeskätt erakondade tulusid, et need oleksid seaduslikud. Ja kulutamise osas on antud erakondadele vabad käed," ütles Tarand.

Tarand rõhutas veel, et komisjon ei tegele oma liikmete personaalküsimustega. "Kõik liikmed on ju lähetatud kellegi teise poolt," lausus Tarand.

"Kas need nimetajad on oma nimetatud ja volitatud esindaja tegevusega rahul või mitterahul, hindavad seda kvaliteetseks või ebakvaliteetseks seda tööd, see on nende nimetajate asi, aga mitte ei ole nii, et mina ütlen, et näiteks sotsiaaldemokraadid, Keskerakond või Vabaerakond või Reformierakond on saatnud vale liikme ja mulle ta ei meeldi ja ma tahaksin teda uurida. See nii ei käi päriselt," rääkis Tarand.

Ta lisas, et olemas on ka ERJK seitsmeaastase tegutsemisaja kohta olemas ka avalik tõendusmaterjal päevakordade, protokollide, otsuste ja muu sellise näol.

Samuti rõhutas Tarand, et ERJK ei uuri korruptsiooni. "Korruptsioonikuritegude uurimine on Eesti vabariigis antud hoopis teiste organite pädevusse," märkis ta. ERJK tegeleb seaduse järgi keelatud annetuste tuvastamise ja erakonna huvides avalike vahendite kasutamise jälgimisega.

"Mina ei ole huvide konflikti situatsioone selle komisjoni tegevusaja jooksul tajunud," ütles Tarand.

Küsimusele, kas komisjon on sellest juhtumist saanud ka kuidagi mainekahju vastas Tarand, et sellele küsimusele on võimatu vastata. "Maine nagu iga asi koguneb hulga inimeste arvamuste pealt ja selleks peaks seda sotsioloogiliste meetoditega kuidagi mõõtma."

"Siiamaani on mulle jäänud saadud tagasiside põhjal mulje, et komisjon on usaldusväärne, hea mainega järelevalveorgan, kes on teinud oma tööd seaduste järgi ja tõhusalt. See antud situatsioon on osa suuremast pildist, et meil on viimasel ajal tulnud moodi õiguskaitseorganite süüdistamine ja justnimelt poliitikute poolt. See on muutunud erakondlike võitluste teemaks. Ja ka praegu on süüdistajad põhiliselt erakonnajuhid ja need kes arvavad, et nad saavad sellest mingisugust kasu, kui seda järelevalveorganit pidevalt kritiseerida ja süüdistada milleski, konkreetseid liikmeid meedia kaudu rünnata. Ka kohtutele ja prokuratuurile heidetakse ette ühte, teist ja kolmandat," rääkis Tarand.

"See ei ole väga hea toon kui järelevalvatav pidevalt räägib, et järelevalvaja tema suhtes ebaõiglust teeb," lisas ta.

Kaarel Tarandi nimetas ERJK liikmeks õiguskantsleri büroo.

Kolmapäeval arutas Ojasalu küsimust riigikogu Vabaerakonna fraktsioon. Erakonna esimehe Andres Herkeli sõnul on kahetsusväärne, et Ojasalu on sotsiaaldemokraadid tagasi kutsunud.

"Ta kuna on olnud väga tõhus esimees. Et sotsid selle otsuseni võivad jõuda paistis siis, kui Ojasalu lahkus nende erakonnast," lausus Herkel, lisades, et Vabaerakond on valmis Ojasalu jätkamist toetama. "Me ei saa aru talle esitatud süüdistustest."

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: