X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Keskerakonna ja Reformierakonna võlad ulatuvad valimiste eel poole miljonini

Nii Keskerakonnal kui ka Reformierakonnal on pool aastat enne riigikog u valimisi umbes poole miljoni euro ulatuses võlgu.

Neljapäeval toimus erakondade rahastamise järelvalve komisjoni (ERJK) istung, kus olid põhitähelepanu all erakondade eelmise aasta majandusaasta aruanded ja selle aasta bilansiaruanded.

Komisjoni aseesimees Kaarel Tarand selgitas ERR-ile, et praeguse seisuga ei ole kahel suuremal erakonnal - Keskerakonnal ja Reformierakonnal - oma lühiajaliste kohustuste katteks piisavalt raha.

"Mõlemal on poole miljoni lähedusse ulatuvad võlad, mille maksetähtajad on nüüdseks ületanud 180 päeva. Teatavasti üldises majanduselus enam hea praktika hulka ei kuulu, kui sa oma arved jätad maksmata nii pikalt üle tähtaja," rääkis Tarand.

Ta lisas, et mõlemad erakonnad on põhimõtteliselt siiski võimelised oma võlad tasuma.

"Me teame ju loomulikult ka seda, milline on suurte erakondade potentsiaalne tuleviku tuluseis ehk riigieelarvest eraldised mõlemale /.../, pluss näpuotsaga nende oma kogutud vahendid juurde. Põhimõtteliselt on nad võimelised muidugi need võlad tasuma, aga samas me teame ka seda, et järgmised valimised lähenevad ja sellega seoses jälle vajalike kulutuste tase tõuseb," rääkis Tarand.

Ta märkis, et kuigi mõlemal erakonnal on majandusseis endiselt kehv, siis komisjon selles küsimuses mingit otsustavat sammu ei tee. Küll aga peaksid võlausaldajad Tarandi sõnul andma endale aru, et kui võlad lähevad väga pikaajaliseks, siis võib see muutuda keelatud krediidiks ja keelatud annetuseks.

"Selline juhtum meil just nüüd on ka ja see on seotud väikese ehk roheliste erakonnaga, kellel on tänaseni tasumata 2011. aasta valimiskampaaniaga seotud võlgu. Need on väikesed arved, aga siiski. See on põhimõtte küsimus, et kui sa viis aastat kellelegi ära ei maksa - kuus aastat juba -, siis on tegemist ju põhimõtteliselt juriidilise isiku annetusega. Nii et rohelistele otsustasime me teha ettekirjutuse selles osas, et nad nüüd teeksid otsustavad liigutused ja oma võlad tasuksid," selgitas Tarand.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: