Türgi: Saudi Araabia lubab läbi otsida oma konsulaadi Istanbulis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Meeleavaldajad Istanbulis Saudi Araabia konsulaadi ees.
Meeleavaldajad Istanbulis Saudi Araabia konsulaadi ees. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Saudi Araabia lubab Türgi ametnikel otsida läbi oma konsulaadi Istanbulis, kus läks eelmisel nädalal kaduma tuntud ajakirjanik ja Ar-Riyadi kriitik Jamal Khashoggi, teatas Türgi välisministeerium teisipäeval.

"Saudi võimud ütlesid, et on koostööle avatud ning et konsulaadi hoone võib läbi otsida," teatas ministeerium.

Türgi võimud otsivad Jamal Khashoggi kadumisega seoses ka musta kaubikut, teatas esmaspäeval väljaanne Guardian.

Kahtlustatakse, et sellega võidi konsulaadist välja toimetada Khashoggi laip. Politsei vaatab sõiduki leidmise eesmärgil praegu läbi maanteekaamerate salvestisi.

Türgi võimuesindajate info kohaselt lahkus auto konsulaadist kaks tundi pärast seda, kui Khashoggi hoonesse sisenes. Valvekaamerate salvestistelt võib näha, et kaubikusse tõsteti kaste.

Viimastel andmetel lahkus konsulaadist kokku kuus autot, millest kolm keeras vasemale ja kolm paremale. Keskendutakse sõidukile, millel olid toonitatud aknad.

Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani sõnul peavad Saudi Araabia ametnikud tõenditega toetama oma väidet, et kaduma läinud ajakirjanik ja Saudi valitsuse kriitik Jamal Khashoggi tõepoolest lahkus Istanbulis asuvast Saudi Araabia konsulaadist.

"Konsulaadi ametnikud ei saa end päästa öeldes, et ta lahkus hoonest," ütles Erdoğan esmaspäeval.

"Kui ta lahkus, siis peate seda tõestama videokaamerate ülesvõttega. Need, kes küsivad Türgi võimudelt, kus ta on, peaksid küsima, mis juhtus," sõnas president.

Türgi politsei teatas nädalavahetusel, et teisipäeval saabus Saudi Araabiast kahe lennuga umbes 15 kuningriigi kodanikku, teiste seas ametnikke, kes viibisid Khashoggiga samal ajal konsulaadis.

Diplomaatilisse esindusse türklannaga abiellumiseks vajalikke dokumente vormistama läinud  Khashoggit pole nähtud alates teisipäevast. Saudi võimud väidavad, et ta lahkus konsulaadist samal päeval.

Pompeo nõuab Saudi ajakirjaniku kadumise põhjalikku uurimist

USA välisminister Mike Pompeo kutsus esmaspäeval Saudi Araabiat korraldama põhjaliku ja läbipaistva uurimise seoses ajakirjaniku kadunuks jäämisega Istanbulis.

Washington Postile kaastööd teinud 59-aastane Khashoggi oli kirjutanud Saudi kroonprintsi Mohammed bin Salmani kritiseerinud artikleid. Washington Post pöördus juba ka USA valitsuse poole, et see nõuaks Saudi Araabialt vastust ajakirjanik Jamal Khashoggi kadumise asjus.

"Me kutsume Saudi Araabia valitsust toetama härra Khashoggi kadumise põhjalikku uurimist ja olema läbipaistev selle uurimise tulemuste osas," ütles Pompeo avalduses.

Ta lisas, et USA välisministeeriumi kõrged ametnikud on rääkinud diplomaatiliste kanalite kaudu ka Saudi Araabiaga.

USA president Donald Trump avaldas varem esmaspäeval muret seoses Khashoggi kadumisega.

"Praegu ei tea keegi sellest midagi. Liikvel on mõned üsna halvad jutud. See ei meeldi mulle," sõnas ta.

Kaks USA vabariikliku partei senaatorit hoiatas esmaspäeval, et Washingtoni ja Ar-Riyadi suhted võivad tõsiselt kannatada, kui kuuldused Saudi ajakirjaniku tapmisest kuningriigi Istanbuli konsulaadis tõeks osutuvad.

Senaator Lindsey Graham ütles, et Saudi Araabia peab andma ajakirjaniku kohta "ausad vastused".

Senati väliskomitee esimees Bob Corker hoiatas valitsusi ajakirjanike ründamise eest väljaspool nende kodumaad.

Ka asepresident Mike Pence ütles, et teda teevad tõsiselt murelikuks kuuldused Khashoggi saatuse kohta.

"Vägivald ajakirjanike vastu kogu maailmas on oht ajakirjandusvabadusele ja inimõigustele," ütles ta ja lisas, et vaba maailm väärib vastuseid.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: