Saudi Araabia tõrjus ähvardusi Khashoggi küsimuses

Saudi Araabia lipp Istanbuli konsulaadi hoonel.
Saudi Araabia lipp Istanbuli konsulaadi hoonel. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Saudi Araabia tõrjus pühapäeval ähvardusi kehtestada kuningriigile sanktsioonid ajakirjanik Jamal Khashoggi kadumisega seoses ja lubas sellistele sammudele vastata.

"Kuningriik kinnitab taas, et tõrjub igasugused katsed seda ähvardada või õõnestada, olgu nendeks ähvardused kehtestada majandussanktsioonid või poliitiline survestamine," sõnas ametlik allikas Saudi uudisteagentuuri SPA vahendusel. 

"Kuningriik kinnitab ka, et vastab igale sammule suuremaga," lisas ta. 

Khashoggi läks kaduma 2. oktoobril pärast sisenemist Istanbulis asuvasse Saudi Araabia konsulaati. Kahtlustatakse, et Saudi ametnikud tapsid ja tükeldasid ta. Olukord pingestab suhteid Saudi Araabia tähtsaima liitlase USA-ga, mille senaatorid nõuavad Valgelt Majalt jõulist reaktsiooni.

Türgi hinnangul ei tee Saudi Araabia Khashoggi kadumises koostööd

Saudi Araabia pole seni teinud Türgiga koostööd uurimises, millega üritatakse välja selgitada Istanbulis Saudi Araabia konsulaati sisenemise järel kadunuks jäänud ajakirjaniku Jamal Khashoggi saatust, ütles Türgi välisminister laupäeval.

"Me pole jätkuvalt näinud koostööd sujuva uurimise tagamiseks ning kõige päevavalgusesse toomiseks. Tahame seda näha," ütles Mevlüt Çavuşoğlu riikliku uudisteagentuuri Anadolu vahendusel.

Välisminister ärgitas Ar-Riyadit andma ligipääsu Türgi uurijatele.

"Saudi Araabia peab laskma Türgi prokuröridel ja ekspertidel siseneda konsulaati," rõhutas Çavuşoğlu.

USA president pole Khashoggi saatuse osas lootusrikas

USA president Donald Trump ütles laupäeval, et pole kadunud ajakirjaniku Jamal Khashoggi saatuse osas kuigi lootusrikas ja mees võib tõepoolest surnud olla.

"Asjad ei näi selles osas kuigi head olevat," tõdes Trump.

"Ma arvan, et me teaksime juba. See oli meie esimene lootus, et teda pole siiski tapetud, kuid asjad ei näi kuigi head selle üle otsustades, mida ma olen kuulnud," ütles Trump Valges Majas ajakirjanikele.

Trump oli varem päeval telekanali CBS usutluses öelnud, et Khashoggi kadumise taga võib olla Saudi Araabia ning kui see tõesti nii on, siis Washington karistab seda karmilt.

USA asjatundjad kahtlevad Türgi meedia infos

Asjatundjad suhtuvad kahtlusega Türgi ajalehes Sabah avaldatud infosse, et kadunud Saudi Araabia ajakirjanik Jamal Khashoggi võis oma tapmise salvestada Apple'i kellaga, mis oli sünkroniseeritud tema pruudi kätte jäänud iPhone'iga, teatas laupäeva telekanal CNN.

Meedia andmetel salvestas kell konsulaadis toimunu heli ning laadis selle pilve Khashoggi kontole, kuigi saudid üritasid seda kustutada.

Telekanali CNN asjatundjate hinnangul on salvestiste vahendamine telefoni teoorias võimalik bluetooth-ühendusega, kuid turvaala- ja tehnoloogiaasjatundjad peavad seda ebatõenäoliseks, sest ühendus toimib vaid lühikese vahemaa tagant.

Telekanaliga konsulteerinud spetsialistide hinnangul on oletatavad salvestised pigem saadud türklaste poolt Saudi Araabia konsulaati paigaldatud seadmete abil, mida nüüd üritatakse varjata.

"Türklased ei usalda diplomaate ja kuulavad pealt, mis konsulaatides ja saatkondades toimub. Kui tõepoolest on olemas mõrva jäädvustanud salvestised, siis ma usun, et need saadi pigem sellisel moel," ütles luureasjatundja Robert Baer.

Türgi endine diplomaat, kes on kursis oma kodumaa julgeolekuoperatsioonidega, oli Baeriga sama meelt.

"See nutikellajutt on rumal eksitamine," ütles ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: