Leht: käsu operatsiooniks Khashoggi vastu andis Saudi kroonprints

{{1539247560000 | amCalendar}}
Valvekaamera foto kahtlasest mustast kaubikust Istanbulis.
Valvekaamera foto kahtlasest mustast kaubikust Istanbulis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Saudi Araabia kroonprints Mohammad bin Salman andis käsu operatsiooniks enam kui nädala kadunud ajakirjaniku Jamal Khashoggi vastu, teatas Ühendriikide päevaleht Washington Post kolmapäeval USA luureallikatele toetudes.

Khashoggi - USA elanik ning kuningas Salmani ja tema poja kroonprints Mohammed bin Salmani üks valjuhäälsemaid kriitikuid - kadus 2. oktoobril pärast Saudi konsulaati sisenemist Istanbulis. Türgi ametnikud kahtlustavad, et Washington Postile kaastööd tegev ajakirjanik mõrvati.

Saudi Araabia on väited tagasi lükanud, kuid pole enda kaitseks asitõendeid esitanud.

Türgi meedias avaldati kolmapäeval pildid, millel väidetavalt on näha, kuidas 15-liikmeline "mõrvarühm" läheb Saudi Araabia ajakirjanikku Jamal Khashoggi tapma ja musta kaubikut, mis hiljem sõidab Saudi Araabia Istanbuli konsulaadist, kus ajakirjanik kadunuks jäi, konsuli kodu juurde.

Washington Post vahendas anonüümsust palunud Ühendriikide ametnike sõnu, mille järgi on Saudi ametnikke kuuldud arutamas kava Khashoggi väljameelitamiseks USA Virginia osariigist, kust ta elab, et ta kinni võtta.

Leht tsiteeris mitut Khashoggi sõpra, kelle sõnul lähenesid ajakirjanikule kõrged Saudi ametnikud, kes pakkusid talle kojunaasmise eest kaitset või isegi kõrge valitsusametniku kohta. Ajakirjanik ise suhtus sõprade väitel pakkumistesse skeptiliselt.

USA välisministeeriumi pressiesindaja asetäitja Robert Palladino ütles varem, et Ühendriigid ei saanud enne Khashoggi kadumist mingit eelteavet teda ähvardava ohu kohta.

"Ehkki ma ei saa laskuda luureteemadesse, saan kindlalt öelda, et meil ei olnud mingit eelnevat infot härra Khashoggi kadumise kohta," sõnas Palladino ajakirjanikele.

Erdoğan: Khashoggi kadumise küsimuses ei tohi vaikida

Türgi võimud ei tohi selliste juhtumite puhul nagu Saudi Araabia ajakirjaniku Jamal Khashoggi kadumine vaikida, ütles Türgi president Recep Tayyip Erdoğan neljapäeval.

Erdoğan vestles ajakirjanikega teel Ungarisse ja väljendas kahtlust selle suhtes, et Khashoggi lahkus 2. oktoobril Saudi Araabia Istanbuli konsulaadist elusalt, nagu väidab Ar-Riyad.

"Kui lind lendab, kui tuleb sääsk, siis need süsteemid tuvastaksid selle ja (ma usun), et neil on kõige kõrgemal tasemel süsteemid," ütles riigipea.

Trumpi sõnul rääkis ta Saudi võimudega kadunud ajakirjaniku teemal

USA president Donald Trump ütles kolmapäeval, et ta rääkis Saudi Araabia võimudega "kõrgeimal tasemel", nõudes vastuseid selle kohta, mis juhtus kadunuks jäänud ajakirjaniku Jamal Khashoggiga.

Trump ütles Valges Majas ajakirjanikele, et ta on rääkinud Saudi juhtkonnaga rohkem kui kord sestpeale, kui ajalehele Washington Post kaastööd teinud Khashoggi jäi 2. oktoobril kadunuks pärast sisenemist Saudi Araabia konsulaati Istanbulis.

"Me nõuame kõike. Me tahame näha, mis seal toimub," sõnas ta.

"See on väga tõsine olukord. Usun, et see saab siiski lahendatud. Me ei saa lubada, et selliseid asju juhtub ajakirjanikega või üldse kellegagi," sõnas Trump.

Suurbritannia hoiatab Saudi Araabiat ajakirjaniku mõrva tagajärgede eest

Briti välisminister hoiatas neljapäeval Saudi Araabiat tõsiste tagajärgede eest, kui Türgi ametnike väide ajakirjanik Jamal Khashoggi tapmisest Saudi Istanbuli konsulaadis peaks tõeks osutuma.

"Inimesed, kes on pidanud end kaua Saudi Araabia sõpradeks ütlevad, et see on väga tõsine asi," sõnas välisminister Jeremy Hunt.

"Kui need süüdistused osutuvad tõeks, on sel tõsised tagajärjed, sest meie sõprus ja partnerlus põhineb ühistel väärtustel."

"Me oleme väga mures."

Hunt ütles, et rääkis Saudi Araabia välisministri Adel al-Jubeiriga ja väljendas Ühendkuningriigi muret juhtunu pärast.

Türgi meedia avaldas Saudi ajakirjaniku kadumisega seotud pilte

Türgi meedias avaldati kolmapäeval pildid, millel väidetavalt on näha, kuidas 15-liikmeline "mõrvarühm" läheb Saudi Araabia ajakirjanikku Jamal Khashoggi tapma ja musta kaubikut, mis hiljem sõidab Saudi Araabia Istanbuli konsulaadist, kus ajakirjanik kadunuks jäi, konsuli kodu juurde.

Fotode ja video avaldamine tugevdab survet Saudi Araabiale, keda süüdistatakse 2. oktoobril konsulaati sisenenud Khashoggi kadumises.

Türgi võimud kardavad, et konsulaati sisenenud rühm tappis ja tükeldas ajakirjaniku, kes sageli kritiseeris kroonprints Mohammed bin Salmanit.

Saudid on tõrjunud süüdistusi kui alusetuid, kuid ei ole ka esitanud tõendeid Khashoggi konsulaadist lahkumise kohta.

Riiklikus telekanalis TRT näidatud videol on eralennukiga saabuvad ja seejärel hotellist lahkuvad saudid. On näha, kuidas Khashoggi konsulaati siseneb. Tund ja 54 minutit hiljem näidatakse diplomaatilise teenistuse numbrimärgiga musta Mercedes Vitot, mis meenutab ajakirjaniku sisenemise ajal konsulaadi juures seisnud autot, sõitmas umbes 2 kilomeetri kaugusel asuva konsuli kodu juurde ja selle garaaži sisenemas.

Kogu salvestus näib pärinevat valvekaameratest, mis on paigaldatud Saudi konsulaadi ja teiste diplomaatiliste esinduste lähedusse. Ühtki salvestust Khashoggi konsulaadist lahkumise kohta seni päevavalgele ei ole tulnud.

Türgi presidendile Recep Tayyip Erdoğanile lähedane ajaleht Sabah avaldas fotod, mis väidetavalt on tehtud "mõrvarühmast" passikontrollis. Lehe andmetel registreerisid nad end 2. oktoobril kahte Istanbuli hotelli ja lahkusid neist samal päeval.

Ajaleht Washington Post avaldas kolmapäeval Khashoggi pruudi Hatice Cengizi kirjutise, milles naine jutustab, kuidas ajakirjanik külastas konsulaati juba 28. septembril, kuigi näis pelgavat ohtu. Ta kutsuti 2. oktoobriks tagasi ja lubati abiellumiseks vajalikke dokumente.

Ajaleht New York Times kajastas kolmapäeval samuti "mõrvarühma" liikmete isikuandmete avaldamist väljaandes Sabah. Sabahi allikate andmetel on kõik mehed Saudi Araabia valitsuse palgal. Üks meestest on Saudi Araabia sisejulgeoleku koroner ja teine õhujõudude leitnant.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: