Leht: Türgi on USA-d teavitanud tõenditest Khashoggi mõrva kohta

Foto: Video stoppkaader

Türgi valitsus on teavitanud USA võimuesindajaid, et nende käes on audio- ja videomaterjale, mis tõestavad, et võimukriitiline kolumnist Jamal Khashoggi mõrvati eelmisel nädalal Istanbulis asuva Saudi Araabia konsulaadi ruumides, kirjutab ajaleht Washington Post oma allikatele viidates.

Hetkel pole veel teada, kas USA ametnikud on nimetatud tõenditega juba tutvunud, märkis Washington Post.

Artikli kohaselt näitavad tõendid seda, et Saudi Araabia üksus pidas Khashoggi kinni 2. oktoobril, kui ta tuli konsulaati abiellumiseks vajalikku dokumenti võtma.

"Kuulda on, kuidas teda üle kuulatakse, piinatakse ja mõrvatakse," selgitas Washington Posti anonüümseks jäänud allikas.

Ajalehe andmetel ei taha Türgi veel salvestisi avalikustada, sest see paljastaks ebaseadusliku jälgimise saatkondades.

Khashoggi, kes kirjutas Washington Postile ning kellel olid ka endal sidemed Saudi Araabia kuningliku perekonnaga, paistis silma terava kriitikaga praeguse valitsemise ja kroonprints Mohammed bin Salmani aadressil. Välismaal elades jäi ta endiselt Saudi Araabia kodanikuks ning see oli ka põhjus, miks ta konsulaadis käis, kuigi väidetavalt oli ta ka ise varem seda mõnevõrra ohtlikuks pidanud.

Üha rohkem on meediasse jõudnud infokilde selle kohta, et Saudi Araabia võimud soovisid Khashoggi vastu mingeid samme astuda. Asjaolu, et ajaleht Washington Post on võtnud oma kolleegi kadumise asjaolude uurimise oma südameasjaks, mängib Saudi Araabia survestamisel samuti olulist rolli.

Näiteks kinnitavad luureandmed seda, et kroonprints soovis Khashoggit tagasi kodumaale meelitada ja kinni pidada. Samuti on põhjaliku vaatluse alla võetud Khashoggi kadumises kahtlustatud üksuse liikumine.

Trumpi administratsiooni jaoks on tegu äärmiselt keerulise olukorraga, sest Saudi Araabia kroonprintsi näol on hetkel Washingtoni jaoks tegu ühe olulisema liitlasega Lähis-Idas. Kroonprints on end üritanud näidata kui reformijat ja moderniseerijat, kuid samal ajal on ta oma riigis konkurente vangistades paistnud silma jõuliste sammudega ning tema mainet kahjustavad Jeemeni konflikti tsiviilelanikest ohvrid ning nüüd ka USA-s elamisluba omanud ajakirjaniku salapärane kadumine, nendivad näiteks Vox (SIIN, SIIN ja SIIN) ja Axios.

Natuke tagajärgi on juba näha, sest osa firmasid on Saudi Araabiaga suheldes juba pidurit vajutamas.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: