Leht: Khashoggi tapmise salvestas tema käekell

Foto: Murad Sezer/Reuters/Scanpix

Saudi Araabia Istanbuli konsulaadis kadunuks jäänud ajakirjanik Jamal Khashoggi salvestas oma tapmise Apple'i kellaga, mis oli sünkroniseeritud pruudi kätte jäänud iPhone'iga, kirjutas Türgi valitsusmeelne ajaleht Sabah.

Kell salvestas konsulaadis toimunu heli ning laadis selle pilve Khashoggi kontole, kuigi saudid üritasid seda kustutada.

"Khashoggi küsitlemise, piinamise ja tapmise hetked talletusid Apple'i kellas," kirjutas Sabah, kelle väidet ei ole ametlikult kinnitatud.

Ka Washington Post, kus Khashoggi töötas, teatas, et Türgil on konsulaadis toimunu heliselvestis.

Trump: kui Khashoggi kadumise taga on Ar-Riyad, siis USA karistab seda

Saudiaraablasest ajakirjaniku Jamal Khashoggi kadumise taga võib olla Saudi Araabia ning kui see tõesti nii on, siis Washington karistab seda karmilt, ütles USA president Donald Trump.

Khashoggi läks kaduma üle nädala eest pärast sisenemist Istanbulis asuvasse Saudi Araabia konsulaati. Kahtlustatakse, et Saudi ametnikud tapsid ja tükeldasid ta. Olukord pingestab suhteid Saudi Araabia tähtsaima liitlase USA-ga, mille senaatorid nõuavad Valgelt Majalt jõulist reaktsiooni.

"Praegu eitavad nad (Saudi Araabia liidrid) seda ja eitavad jõuliselt. Kas nemad võisid seda teha? Jah," ütleb Trump pühapäeval eetrisse minevas telekanali CBS saates "60 minutit".

"Kaalul on palju ja võibolla eriti põhjusel, et see mees oli reporter... Teid võib üllatada, et seda ütlen," lisas ta. Trump on nimetanud USA meediat rahvavaenlaseks.

"Kavatseme asja välja selgitada ning karistus saab olema karm," rõhutas ta.

Ta ei täpsustanud, mis karistust ta silmas peab, kuid rõhutas, et sõjatehnika müüki Saudi Araabiale ta katkestada ei taha.

"Karistamiseks on teisigi viise," ütles ta.

Intervjuu tehti neljapäeval, CBS avaldas laupäeval osa intervjuu protokollist.

Khashoggi kriis tõi ilmsiks USA saadiku puudumise mitmes riigis

USA-s elava Saudi Araabia ajakirjaniku Jamal Khashoggi kadumine Saudi konsulaadist Istanbulis tõi ilmsiks president Donald Trumpi ametiajal tekkinud tühimikud Ühendriikide diplomaatilises teenistuses.

Khashoggi juhtumiga seoses ilmnes, et USA-l ei ole suursaadikut ei Ankaras ega Ar-Riyadis.

Õigupoolest on täitmata kümned USA välisministeeriumi kõrged ametikohad, ehkki Trump tuli võimule juba kahe aasta eest ja administratsioon on kinnitanud, et püüab kohad täita.

Lisaks Saudi Araabiale ja Türgile ei ole Trump suutnud veel nimetada suursaadikukandidaati 20 riiki ning 46 suursaadikuks määratut ootavad senati kinnitust.

Saudi Araabia tervitas ühisuurimist Türgiga ajakirjaniku kadumise osas

Saudi Araabia tervitas ühisuurimist Türgiga ajakirjanik Jamal Khashoggi kadumise osas, teatas reedel riiklik uudisteagentuur SPA.

Saudi Araabia riigiametnik ütles uudisteagentuurile, et ühisuurimisega nõustumine Türgi võimude poolt on positiivne samm.

Saudi Araabia delegatsioon saabus Türki seoses juurdlusega saudi ajakirjaniku Khashoggi kadumise üle, teatas varem päeval Türgi riiklik uudisteagentuur Anadolu. Delegatsioon peab nädalavahetusel kõnelusi Türgi ametiisikutega.

Türgi presidendi pressiesindaja İbrahim Kalın ütles neljapäeval, et Türgi ja Saudi Araabia moodustavad ühise töörühma ajakirjaniku kadumise uurimiseks. Khashoggi jäi kadunuks eelmisel nädalal Saudi Araabia Istanbuli konsulaati sisenedes.

Türgi on arvamusel, et Saudi Araabia kuningat ja kroonprintsi kritiseerinud ajakirjanik tapeti konsulaadis, kuid tõendeid selle kohta esitatud ei ole. Saudi Araabia on süüdistused kui alusetud tagasi lükanud.

Türgi ametiisikud on USA kolleegidele rääkinud, et nende käsutuses on video- ja helisalvestisi, mis tõendavad saudi ajakirjaniku tapmist ja tema surnukeha tükeldamist Saudi Araabia konsulaadis Istanbulis, vahendas reedel ajaleht Washington Post Türgi ja USA allikatele viidates.

Ametiisikute sõnul ilmneb salvestistest, et saudide julgeolekutöötajad võtsid ajakirjanik Jamal Khashoggi kinni, tapsid ta ning tükeldasid surnukeha.

Khashoggi läks konsulaati 4. oktoobril oma pulmadega seotud asju ajama ning sestsaadik ei ole teda nähtud.

Türgi ametnikud on juba mõnda öelnud end olevat kindlad, et saudid tapsid Khashoggi.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: