Berliin peatab Khashoggi surma tõttu relvaekspordi Saudi Araabiale

Saksa kantsler Angela Merkel.
Saksa kantsler Angela Merkel. Autor/allikas: Odd Andresen/AFP Photo/Scanpix

Saksa kantsler Angela Merkel teatas pühapäeval, et Berliin peatab relvaekspordi Saudi Araabiasse Saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi vägivaldse surma tõttu.

"Olen ühel meelel nendega, kes ütlevad, et kui asi puudutab meie juba niigi piiratud relvaeksporti (Saudi Araabiasse), siis see ei saa praeguses olukorras toimuda," lausus Merkel ajakirjanikele oma erakonna peakorteris.

Saksa välisminister Heiko Maas ütles laupäeval, et praegu ei näe ta "mitte ühtegi alust langetada otsust Saudi Araabiale relvade eksportimise kasuks".

Saksamaa kiitis septembris heaks otsuse müüa Saudi Araabiale tänavu 416 miljoni dollari eest relvi. Varem on Berliin eksportinud Saudi Araabiale peamiselt patrull-laevu.

Merkel kordas pühapäeval, et mõistab Khashoggi tapmise hukka "kõige jõulisemal moel" ning näeb "kiiret vajadust tuua selgus" ajakirjaniku surma asjaoludesse.

"Oleme kaugel kõige laual nägemisest ning toimepanijate õigluse ette toomisest," ütles ta.

Merkel lisas, et jätkab arutelu rahvusvaheliste partneritega sellest, kuidas Khashoggi surmale ühiselt reageerida.

Saksamaa ja Saudi Araabia vahetasid suursaadikuid alles septembris. Sellele eelneva 10 kuu jooksul olid kahe riigi suhted külmad, sest Berliin kritiseeris Saudi Araabia sekkumist Liibanoni sisepoliitikasse.

Khashoggi surm avas uue tõsise lõhe ühelt poolt Saudi Araabia ja teiselt poolt Ühendkuningriigi, Prantsusmaa ja Saksamaa vahele.

Euroopa kolmik ütles ühisavalduses, et Saudi Araabia peab ütlema, kuidas Khashoggi Istanbuli konsulaadis suri. Lisaks nõudsid nad, et Ar-Riyadi selgitust "peavad toetama faktid, et seda saaks pidada usutavaks".

Pärast pikka eitamist tunnistasid Saudi võimud laupäeval, et Washington Posti kolumnist Khashoggi tapeti pärast sisenemist Türgi konsulaati 2. oktoobril.

Samas olid riikide liidrid hämmingus, kui Saudi Araabia väitis, et Khashoggi suri "kähmluses". Lisaks ütles Saudi välisminister, et Ar-Riyad ei tea, kus on Khashoggi surnukeha.

Varem Türgi meedias levinud andmetel piinasid Saudi ametnikud Khashoggi konsulaadis surnuks, tükeldasid ta surnukeha ja viisid tükid konsulaadist välja.

Ühe anonüümsust palunud kõrge Türgi ametniku sõnul sõitis konsulaadist tapmise järel minema kaks autot, millest üks läks Belgradi metsa ja teine Yalova linna.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan lubas pühapäeval, et avaldab järgmisel nädalal ilustamata tõe Khashoggi tapmise asjaolude kohta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: