Macron ja Merkel jäid relvamüügi küsimuses saudidele eri meelt

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Angela Merkel ja Emmanuel Macron. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Prantsuse president Emmanuel Macron ja Saksa kantsler Angela Merkel jäid laupäeval endiselt eriarvamusele relvamüügi peatamise küsimuses Saudi Araabiale pärast Jamal Khashoggi mõrva.

Euroopa Liidu kahe tähtsama liikmesriigi liidri vastandlikud seisukohad tulid ilmsiks reedel, kui Macron vihjas, et Berliin teeb "puhast demagoogiat", kui teatas Saudi Araabiale relvade tarnimise peatamisest.

Merkel oli eelnevalt teatanud, et Saksamaa "ei tarni relvi Saudi Araabiale, kuni on selgeks tehtud selle kohutava kuriteo tagamaad".

Macron rõhutas seejärel, et Khashoggi tapmise ja Saudi Araabiale Prantsuse relvade müümise vahel pole mingit moraalset seost.

"Mis on seos relvamüügi ja härra Khashoggi vahel?" küsis ta. On "puhas demagoogia ärgitada peatama" relvaeksporti selle tapmise tõttu, lisas Macron.

Élysée palee teatel pidasid Macron ja Merkel laupäeval "pingevaba mõttevahetuse" ning leppisid kokku, et ei avalda oma järgmisi positsioone selles küsimuses ilma nende eelnevat koordineerimist "Euroopa tasemel".

Istanbulis peetud Süüria-teemalise tippkohtumise järel jäid mõlemad liidrid oma positsiooni juurde.

Merkel ütles pressikonverentsil, et jääb oma otsuse juurde peatada igasugune relvaeksport Ar-Riyadile, Macron sõnas, et mis tahes sanktsioone tuleks koordineerida Euroopa tasandil ja neid "ei tohiks piirata ühegi sektoriga".

Prantsuse riigipea kordas, et Khashoggi surma ja Prantsuse relvade Saudi Araabiale müümise vahel pole mingit moraalset seost.

Sanktsioone saab rakendada vaid siis, kui tapmise eest vastutaja on välja selgitatud, sõnas Macron, lisades, et piirangud peavad olema "sidusad, kõikehõlmavad, äärmiselt konkreetsed ja proportsionaalsed".

Saksamaa kutsus varem sel nädalal EL-i liikmesriike järgima oma eeskuju ja peatama praegu relvatehingud Saudi Araabiaga, kutsudes esile nördinud reaktsiooni Macronilt, kelle riigi relvatootjate jaoks on Saudi Araabia India järel tähtsuselt teine klient.

Macroni sõnul pole Ar-Riyadile relvade müümisel "mitte mingit pistmist härra Khashoggiga". "Kõike ei tohiks omavahel segamini ajada," rõhutas ta.

President lisas, et kui Saudi Araabiale sanktsioonid kehtestatakse, "tuleks seda teha igas valdkonnas".

"Sel juhul peaksime lõpetama autode müügi," lausus Prantsuse president, vihjates ilmselt Saksamaale kui suurele autode eksportijale.

Saksamaa kiitis septembris heaks otsuse müüa Ar-Riyadile 2018. aastal sõjatehnikat 416 miljoni euro eest.

USA päevalehe Washington Post kolumnist Khashoggi tapeti 2. oktoobril Istanbulis Saudi konsulaadis.

Saudi lliidrid on eitanud oma osalust Khashoggi tapmises ning veeretanud süü madalama astme ametnikele. Seejuures on korduvalt muudetud oma selgitust toimunu kohta.

Kroonprints Mohammad bin Salman nimetas kolmapäeval Khashoggi mõrva nurjatuks roimaks ja kinnitas, et kõik kuriteoga seotud isikud võetakse vastutusele.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ütles teisipäeval, et Saudi Araabia ametnikud kavandasid Khashoggi tapmist mitu päeva ette ja selleks saadeti Istanbuli spetsiaalne löökrühm.

Neljapäeval teatas Saudi Araabia esmakordselt, et mõrv näib olevat ettekavatsetud, kuid toetus oma hinnangus Türgilt saadud informatsioonile.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: