Saudi Araabia tunnistas, et Khashoggi mõrvati

{{1540213500000 | amCalendar}}
Foto: Beawiharta/Reuters/Scanpix

Saudi Araabia tunnistas, et kadunuks jäänud ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrvati, kuid kuriteo taga on võimudega mitteseotud inimesed.

Saudi Araabia välisminister Adel al-Jubeir ütles Fox Newsile, et Khashoggi mõrv on suur viga, vahendas BBC.

Jubeir ütles, et Saudi Araabia on pühendunud kõikide faktide väljaselgitamisele ning sellele, et mõrva eest vastutajaid karistada.

"Isikud, kes seda tegid, tegutsesid väljaspool nende volitusi. Ilmselgelt tehti kohutav viga ning seda viga suurendas katse juhtunut varjata," rääkis minister.

Jubeir kordas juba varem öeldut, et võimud ei tea, kus Khashoggi surnukeha on. Ta rõhutas, et mõrva ei tellinud Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman, keda peetakse riigi mõjukaimaks inimeseks.

"Isegi meie luureteenistuse juhtkond ei olnud sellest teadlik," ütles ta.

Khashoggit nähti viimati 2. oktoobril, kui ta sisenes Istanbulis Saudi Araabia konsulaati. Teiste riikide suure surve alla sattunud Saudi Araabia on andnud juhtunu kohta vastuolulisi selgitusi.

Algselt ütlesid saudid, et Khashoggi lahkus konsulaadist 2. oktoobril vigastusteta. Reedel tunnistas Saudi Araabia aga esimest korda, et ajakirjanik on surnud, öeldes, et ta suri kakluse käigus. Sellisesse väitesse suhtusid paljud riigid skeptiliselt.

Türgi võimud usuvad, et Saudi valitsuse suhtes kriitilise Khashoggi tappis Saudi agentide meeskond konsulaadihoones. Türgil on enda väitel selle kohta ka tõendid.

Türgi valitsusega lähedane meediaväljaanne Yeni Safak teatas, et neil on informatsiooni selle kohta, et Saudi Araabia Istanbuli konsulaadist tehti pärast mõrva neli telefonikõnet kroonprints Salmani kontorisse.

Ajaleht, mis on siiani lekitanud Türgi uurimisest hulga detaile, viitas, et konsulaadi ametnik Maher Mutreb kasutas oma isiklikku mobiiltelefoni, et helistada Salmani kontorisse, samuti Ameerika telefoninumbrile, mis arvatakse kuuluvat kroonprintsi nooremale vennale Khaledile, kes oli Saudi suursaadik USA-s. Prints Khaled bin Salman lahkus USA-st peagi pärast Khashoggi kadumist.

Türgi: Khashoggi mõrva plaaniti metsikul viisil

Saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi mõrv Ar-Riyadi Istanbuli konsulaadis oli plaanitud metsikul viisil, ütles Türgi võimupartei pressiesindaja esmaspäeval. 

"See oli plaanitud äärmiselt metsikul moel ning me oleme silmitsi olukorraga, kus seda on üritatud kõvasti kinni mätsida," ütles Õigluse ja Arengu Partei (AKP) esindaja Ömer Çelik ajakirjanikele.

Çeliki avaldus on esimene märk selllest, et Türgi võimud on jõudnud järeldusele, et ajakirjanik tapeti põhjalikult ette valmistatud mõrvavandenõu tulemusena. 

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan on lubanud avalikustada Khashoggi surma kohta ilustamata tõe.  

Khashoggi läks kaduma pärast sisenemist Istanbulis asuvasse Saudi konsulaati 2. oktoobril.

Saudi võimud möönsid viimaks laupäeval, et Washington Posti kolumnist ja Ar-Riyadi kriitik Khashoggi sai surma Saudi Araabia Istanbuli konsulaadis puhkenud kakluses.

Kuningriik teatas, et tagandas esialgse uurimise käigus viis kõrget ametnikku ja võttis vahi alla 18 ametivolitusi ületanud ametnikku. Saudi välisminister Adel al-Jubeir väitis pühapäeval, et Ar-Riyad ei tea Khashoggi surnukeha asukohta. 

Kahtlustatakse, et Saudi ametnikud tapsid ja tükeldasid Khashoggi konsulaadis ning toimetasid tema surnukeha mujale.

Erdoğani nõunik Yasin Aktay kirjutas päevalehes Yeni Şafak, et Saudi võimude praeguseks esitatud versioon juhtunust "paistab Türgi luure pilkamisena". 

Türgi politsei leidis esmaspäeval Istanbulis maa-alusest parklast Saudi konsulaadile kuuluva mahajäetud auto. Diplomaatiliste numbrimärkidega sõiduk leiti linna Sultangazi linnajaost ning selle registreerimisdokumendid kinnitavad, et see kuulus Saudi konsulaadile, edastasid riiklik uudisteagentuur Anadolu ja rahvusringhääling TRT. 

Esmaspäeval lekkisid ajakirjandusse ka turvavideosalvestised, millel Istanbulis kõnnib pärast Khashoggi tapmist ringi tema riietes mees.

USA telejaam CNN edastas kaadrid, viidates Türgi ametiisikule, kes nimetas meest "kehadublandiks" ja 15-liikmelise Saudi rühma liikmeks, kes saadeti Istanbuli ajakirjanikku tapma. CNN-i teatel väljus mees koos kaasosalisega konsulaadi tagauksest, sõitis taksoga Sultan Ahmedi mošee juurde, sisenes avalikku tualetti, vahetas riided ja lahkus.

TRT teatas esmaspäeval samuti, et konsulaati sisenenud meest nähti hiljem sealt Khashoggi riietes lahkuvat.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: