Reform ja Kesk ei ühine SDE üleskutsega välistada koostöö EKRE-ga

Jevgeni Ossinovski.
Jevgeni Ossinovski. Autor/allikas: Ann Vaida

Sotsiaaldemokraatiliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski tegi Reformierakonna ja Keskerakonna juhtidele üleskutse välistada igasugune koostöö EKRE-ga, ent erakonnad ei läinud sellega kaasa.

Ossinovski üleskutse välistada koostöö EKRE-ga ilmus esmaspäeval ajalehes Postimees avaldatud arvamusloos.

Ossinovski ütles ERR-ile, et kui mõlema erakonna juhid näevad, et see nägemus Eestist, mida EKRE esindab, ei ole neile vastuvõetav, siis on ainus loogiline samm Kaja Kallasel ja Jüri Ratasel selgelt välistada valitsuskoostöö EKRE-ga.

"Ma arvan, et oleks aus nii EKRE valijate kui ka oma valijate suhtes selgelt öelda, et tegemist ei ole ühe valimiseelse küsimusega teiste seas. Inimõiguste, demokraatlike põhimõtete, iga inimeste austamise põhimõtted on niivõrd fundamentaalsed, et nendes osades ei saa olla sellist poliittehnoloogiat, et vaatame, mis hääled pärast valimisi kokku tulevad ja siis vaatame, kellega me valitsuse teeme. Demokraatliku riigi ja põhiseaduse kaitse on kõikide erakondade jaoks midagi nii fundamentaalset, et siin ei saa sellist mängu mängida. Ma tõesti loodan, et mõlema erakonna juhtidelt ka selge sõnum selles suunas tuleb ja pärast seda on võimalik ka muid ilmavaatelisi diskussioone rahulikult pidadam," rääkis Ossinovski ERR-ile.

Korb: EKRE valijaid välistada ei saa

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb ütles, et Ossinovski üleskutset oli kummaline lugeda. "Mulle tundub, et see ei ole väga demokraatlik, sest erakonna taga on ikka valijad," lausus Korb.

"See, et välistatakse teatud valijarühma, on päris kehv. Seda olukorda tuleb vältida, kus öeldakse, et üks või teine poliitiline jõud ei vääri, et temaga tehakse koostööd," lisas Korb.

Peasekretär lisas, et sellise poliitilise jõu valijatega tuleb tööd teha ja suhelda. Korbi hinnangul viivad EKRE poliitikute avaldused selle partei reitingu languse poole.

"Välistada koostööd võivad ainult valijad. Kui valijad toetavad erakonda, siis nendega tuleb arvestada. Kui valijad seda ei tee, siis ei ole ka küsimust," lausus Korb.

Kallas: me välistame välistamise

Reformierakonna esimees Kaja Kallas kordas oma mõtet, et Eestile on kõige suuremaks ohuks EKRE ja Keskerakonna koalitsioon, Reformierakonna koostööd EKRE-ga Kallas ei välistanud.

"Meie seisukoht on see, et nii varajases faasis me välistame igasuguse välistamise. Lihtsalt sellepärast, et kui me lähme valimistele vastu, siis meil läbirääkimiste ruumi on väga palju vähem," lausus Kallas.

Helme: see on sotside katse end pildile upitada

EKRE aseesimees Martin Helme vastas Ossinovski üleskutsele öeldes, et see on olemuselt antidemokraatlik. "Tulla lagedale jutuga, et meie konkurent ei meeldi meile ja selle tõttu peaksid nad olema poliitilisest protsessist välja lülitatud on olemuslikult täiesti autoritaarne lähenemine poliitilisele protsessile ja Jevgeni Ossinovski näitab oma kõlbmatust ühes demokraatlikus riigis poliitiliselt tegutseda sellise jutuga," kommenteeris Helme.

Helme nimetas üleskutset ka küüniliselt omakasupüüdlikuks. "See on sotside katse ennast pildile upitada. Veelgi omakasupüüdlikum on ta selles võtmes, et nende eesmärk on saavutada olukord, et nemad oleks need, kes järgmiste valimiste järel valitsusse võetakse," lisas Helme.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: