Ekspress Grupi aktsia langes kauplemispäevaga 11 protsenti ({{commentsTotal}})

{{1540984620000 | amCalendar}}
Foto: Martin Dremljuga/ERR

Meedia- ja meelelahutuskontsern Ekspress Grupp kasvatas kolmandas kvartalis käivet 8 protsenti 13,8 miljoni euroni, ent mulluse kasumi asemel teenis firma tänavu kolmandas kvartalis 387 000 eurot kahjumit. Uudis tõi kaasa aktsia languse.

Tallinna börsil kukkus ettevõtte aktsia pärastlõunaks 17 protsenti, kuid lõpetas kauplemispäeva 10,7-protsendilise langusega. Poolesaja tehingu käive oli ligi 70 000 eurot.

Allikas: nasdaqbaltic.com

Kontserni puhaskahjum oli kolmandas kvartalis 387 000 eurot, samas kui aasta varem oli ettevõte samas kvartalis 813 000 euroga puhaskasumis.

"Vaatamata ärimahtude suurenemisele on kontserni kasumlikkus surve all, seda eeskätt tulenevalt tihenevast konkurentsiolukorrast meedia ja trükiteenuste segmendis. Juhtkond pöörab järgmistel perioodidel tähelepanu ja otsib täiendavaid võimalusi kasumlikkuse parandamiseks ning efektiivsuse tõstmiseks," teatas Ekspress Grupp börsile.

Ka ettevõtte enda sisemise tava järgi koostatud arvepidamise järgi oli puhaskahjum kolmandas kvartalis 387 000 eurot, ent käive kasvas selle arvestuse järgi 4 protsenti 15,6 miljoni euroni.

"Kasumlikkuse langus tuleneb eelkõige trükiteenuste segmendi üha tihenevast hinnakonkurentsist ning sisendhindade tõusust," seisab vahearuandes.

Lisaks tõi kontsern negatiivsete mõjuritena esile trükimeedia tulude languse, kasvavad kojukande- ja tööjõukulud ning ühekordsed Ajakirjade Kirjastuse äri reorganiseerimisega seotud kulud, mille suurus oli 260 000 eurot.

Üheksa kuu arvestuses kasvas Ekspress Grupi müügitulu IFRS-iga kooskõlas oleva arvepidamise järgi 10 protsenti 43,1 miljoni euroni, puhaskasum langes aga 89 protsenti, mulluselt 2,4 miljonilt 266 000 eurole, mis teeb puhasrentaabluseks eelmise aasta üheksa kuu 6,3 protsendi asemel vaid 0,6 protsenti.

Firma kulumieelne kasum (EBITDA) oli kolmandas kvartalis 656 000 eurot, andes EBITDA marginaaliks 4,8 protsenti, üheksa kuu vältel kokku aga 2,9 miljonit eurot, mis tähendab 6,7-protsendilist marginaali. Mullu olid marginaalid vastavalt 13 ja 12 protsenti, aasta peale kokku oli EBITDA marginaal aga 11,6 protsenti.

Kasumlikkust mõjutas positiivses suunas aga digitaalsete tulude kasv, millele kontsern plaanib ka edaspidi keskenduda. "Olukorras, kus trükimeedia tiraažid on seisakus või languses, ei suuda digitulude kasv siiski langust täiel määral kompenseerida," tõdes Ekspress Grupi juhatus samas.

Tarbijate meediatarbimise harjumused on juhatuse hinnangul muutumas ja järjest rohkem tarbijaid otsustab digitaalse sisu kasuks, kuid paljud lugejad ei ole siiski veel harjunud digitaalse sisu eest maksma, märkis Ekspress Grupi juhatuse esimees Mari-Liis Rüütsalu.

"Kontsern teeb selles valdkonnas järjepidevaid pingutusi, tõstmaks digitellijate arvu, kuna näeme selles olulist kasvuvõimalust. Oleme teinud lugejatele kättesaadavaks ka mitmeid uusi formaate, mis lisavad meie digitaalsetele toodetele uusi väljundeid, sealhulgas sisu kuulamine kõnesüntesaatori abil ja erinevad podcastide formaadid," lisas Ekspress Grupp.

Erinevus Ekspress Grupi sisemisest arvepidamisest ning rahvusvahelisest standardist tuleneb sellest, et Ekspress Grupp konsolideerib enda 50-protsendilised ühisettevõtteid rida-realt ning proportsionaalselt, IFRS nõuab aga ühisettevõtete konsolideerimist kapitaliosaluse meetodil. Kontsern avaldab enda aruannetes finantsandmed mõlema metoodika järgi, kuna firma sündikaatlaenulepingu tingimused ja nõudmised on paika seatud sisemise raamatupidamiskorralduse järgi.

Allikas: BNS/ERRHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: