Kongresmen: demokraadid tahavad uurida Trumpi finantssidemeid

Demokraadist esindajatekoja liige Adam Schiff.
Demokraadist esindajatekoja liige Adam Schiff. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Vahevalimistel esindajatekojas enamuse saavutanud Demokraatlik Partei kavatseb uurida USA presidendi Donald Trumpi finantssidemeid, et teha kindlaks, kas need on "peidetud käed", mis juhivad USA välispoliitikat Venemaa ja Saudi Araabiaga, teatas esindajatekoja luurekomisjoni järgmine esimees pühapäeval.

Komisjoni praegune asejuht Adam Schiff ütles, et Trump on "ebaausalt" suhtunud rolli, mida Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman etendas ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrvas. Kahtlustatakse, et tapmise korralduse andis kroonprints.

"Mis on selle ajam?" küsis Schiff.

"Kas siin on rahaline motivatsioon ehk tema (Trumpi) enda isiklikud rahaasjad?" lisas kongresmen.

"Kas tema isiklikud rahalised huvid teevad USA poliitikat Pärsia lahel? Venemaaga? Me ei tea, aga oleks vastutustundetu seda mitte välja selgitada," lausus Schiff telekanalis CNN.

Trump eitas sel nädalal teateid, et Luure Keskagentuur (CIA) järeldas, et Khashoggi tapmise korralduse andis kroonprints. Presidendi sõnul ei osanud CIA seda kindlalt öelda.

Saudi ametnikud tapsid Khashoggi 2. oktoobril Istanbulis Saudi Araabia konsulaadis. Saudi võimud on juhtunu käiku korduvalt muutunud, kuid üks on alati püsinud sama -- kroonprints ei teadnud atentaadist midagi.

Kui Schiffist saab jaanuaris esindajatekoja luurekomisjoni esimees, siis on tal õigus põhjalikumalt uurida CIA järeldusi ning Trumpi finantssidemeid. 

"Arvan, et ka teistel lasub vastutus uurida, kas Pärsia lahe (pooltega) on rahanduslikke sidemeid või kas presidendil on olemas rahalisi ahvatlusi, mistõttu ta ei taha Saudidega raksu minna. Sellel ei saa lubada teha USA poliitikat."

Schiff keeldus kommenteerimast teadet, et komisjon värbab uurimiste eel finantskontrolli ja rahapesu eksperte.

Ta tõi siiski esile, et vabariiklased jätsid muu hulgas uurimata, "kas venelased on pesnud raha läbi presidendi ettevõtete ning kas see on rahaline haare, mis venelastel võib olla".

"Kas see on peidetud käsi Ameerika välispoliitikas? Peaksime suutma öelda Ameerika rahvale," kas see on tõsi või mitte, lisas Schiff.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: