USA senaatorid kritiseerisid pärast CIA briifingut Saudi kroonprintsi

Vabariiklasest senaator Lindsey Graham.
Vabariiklasest senaator Lindsey Graham. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Luure Keskagentuuri (CIA) direktor Gina Haspel andis teisipäeval kinnistuse uste taga ülevaate Jamal Khashoggi juhtumist juhtivatele USA senaatoritele ning viimased avaldasid briifingu järel ajakirjanikele varasemast veelgi kindlamat veendumust, et Washington Posti kolumnisti surmaga oli seotud Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman.

Saudi Araabia kroonprintsi seotuses olid kindlad kusjuures mõlema suurpartei esindajad, vahendasid PBS, BBC, Defense One jt.

Kõige teravamalt võttis sõna Lõuna-Carolina osariiki esindav vabariiklane Lindsey Graham, kes on enda sõnul väga kindel, et Saudi kroonprints on vastutav Khashoggi tapmise eest. Graham nimetas oma sõnavõtus kroonprintsi ohtlikuks ja hullumeelseks.

"Siin ei ole mitte suitsevat püssi, vaid siin on suitsev saag," sõnas senaator viidates väitele, et Khashoggi surnukeha tükeldati Istanbulis asuvas Saudi Araabia konsulaadis.

Graham kinnitas, et ta ei mitte kuidagi toetada Saudi Araabia osalemist Jeemeni konfliktis või relvade müüki Saudi Araabia valitsusele nii kaua, kuni kroonprints võimul on.

New Jersey demokraat Bob Menendez oli sarnasel arvamusel ja ütles, et USA peab saatma Saudi Araabiale selge ja ühemõttelise sõnumi, et selline käitumine rahvusvahelisel areenil pole vastuvõetav.

Tennessee vabariiklane Bob Corker lausus, et talle ei ole mingit kahtlust, et Mohammed bin Salman andis korralduse Khashoggi tapmiseks. "Kui ta oleks vandekohtu ees, mõistetaks ta süüdi 30 minutiga," lisas ta.

Corker avaldas ka arvamust, et president Trump on kroonprintsi hukka mõistmisest hoidudes Khashoggi mõrva sisuliselt heaks kiitnud.

Alabama vabariiklane Richard Shelby märkis omakorda, et nüüd on USA ees seisvaks küsimuseks see, kuidas teha vahet kroonprintsi ja Saudi Araabia kui liitlasriigi vahel.

USA senatis on pärast parteiülest heakskiitu kavas korraldada hääletus, mille eesmärgiks on peatada USA sõjaline abi Saudi Araabia juhitud koalitsioonile Jeemenis.

Connecticuti demokraat Chris Murphy aga kritiseeris Trumpi administratsiooni liigse salastamise eest. "Kui administratsioon teab, et Saudi Araabia juhid olid seotud USA residendi mõrvaga, siis miks ei peaks sellest teadma ka avalikkus?"

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: