Trump: Khashoggi juhtum ei katkesta USA ja Saudi Araabia liitlassuhteid

USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

USA president Donald Trump ütles teisipäeval, et Saudi Araabia kroonprintsi kriitikust ajakirjaniku Jamal Khashoggi tapmine ei too kaasa kahe riigi liitlassuhete katkemist isegi juhul, kui tõestatakse kroonprints Mohammed bin Salmani vastutus tapmise eest.

"Võib väga hästi olla, et kroonprints oli sellest traagilisest sündmusest teadlik - võib-olla oli ja võib-olla ei olnud," lausus Trump avalduses. 

"Me ei pruugi kunagi teada saada kõiki härra Jamal Khashoggi mõrva ümbritsevaid fakte. Igal juhul on meil suhted Saudi Araabia kuningriigiga," lausus Ühendriikide riigipea. "USA kavatseb jääda Saudi Araabia vankumatuks partneriks." 

Eksiilis elanud saudi ajakirjanik Khashoggi tapeti 2. oktoobril Saudi Araabia konsulaadis Istanbulis.

Saudi võimud väitsid esialgu, et Khashoggi lahkus konsulaadist elu ja tervise juures, ütlesid seejärel, et ta suri konsulaadis puhkenud kähmluses, ja tunnistasid rahvusvahelise surve suurenedes, et ajakirjanik suri "volitusteta operatsiooni" käigus, mille läbiviimise eest on vahistatud 18 inimest.

Alles 15. novembril tunnistas Saudi Araabia, et Khashoggi uimastati konsulaadis, tapeti ja tema surnukeha tükeldati, nagu olid väitnud algusest peale Türgi võimud.

Türgi peaprokurör teatas 31. oktoobril, et Khashoggi kägistati Istanbuli Saudi Araabia konsulaadis kohe pärast sinna sisenemist surnuks ja lõigati seejärel "ettevalmistatud plaani" alusel tükkideks.

Saudi prokuratuur teatas 15. novembril, et luureülema asetäitja kindral Ahmed al-Assiri andis korralduse tuua Khashoggi sunniviisiliselt Saudi Araabiasse. Tapmiskäsu andis Istanbuli lennanud "läbirääkimismeeskonna juht".

Pokuratuuri kinnitusel ei andnud korraldust tapmiseks kroonprints Mohammed bin Salman.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan on väitnud kroonprintsile viidates, et mõrvakäsk anti Saudi Araabia valitsuse kõrgeimal tasandil.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: