X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vastuoluline memo on USA kongressis tõsise vastasseisu tekitanud

{{1517555700000 | amCalendar}}
Esindajatekoja luurekomitee vabariiklasest juht Devin Nunes.
Esindajatekoja luurekomitee vabariiklasest juht Devin Nunes. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Valge Maja avaldas USA esindajatekoja luurekomitee vabariiklaste poolt heaks kiidetud memo, milles väidetakse, et Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) võis omal ajal Donald Trumpi kampaaniameeskonna võimalikke Venemaa-sidemeid uurides oma volitusi ületada.

Eesti aja järgi reede õhtul kiitis Trump memo avalikustamise heaks ning esindajatekoja luurekomitee avaldas selle kohe pärast seda. Pikemalt avaldamisest SIIN.

Täismahus tekst:

Taust

Memo avaldamisele on olnud vastu nii FBI kui ka justiitsministeerium. Demokraadid ja muud Trumpi kriitikud leiavad, et memo näol on tegu valikulist informatsiooni sisaldava dokumendiga, mille eesmärgiks on õõnestada FBI ja Venemaa teemat uuriva eriprokuröri Robert Muelleri usaldusväärsust.

Memo on koostanud esindajatekoja luurekomitee vabariiklasest esimees Devin Nunes koos oma abidega. Plaan memo avalikustada kiideti heaks esmaspäevasel luurekomitee istungil. Selle poolt hääletasid vabariiklasest liikmed, demokraatidest liikmed olid avalikustamise vastu. Demokraatide poolt koostatud memo avalikustamise hääletasid vabariiklased maha.

Memoga tutvunud allikate sõnul on memo peamisteks väideteks see, et FBI ja justiitsministeerium kasutasid selleks, et saada kohtult luba Trumpi meeskonna kunagise välispoliitika nõuniku Carter Page'i pealtkuulamiseks, endise Briti luureametniku Christopher Steele'i koostatud vastuolulist toimikut.

Toimik on USA avalikkuses palju vastukaja saanud seal sisalduvate väidete tõttu, mis näitavad Trumpi ja tema kampaaniameeskonda halvas valguses, seda eriti suhetes Venemaaga. Kriitikute hinnangul sisaldab toimik palju kontrollimata või ekslikke väiteid, vabariiklastest Trumpi-toetajate jaoks on kõige problemaatilisemaks asjaoluks ka see, et toimiku koostas MI6 endine ametnik ettevõtte Fusion GPS tellimusel, mille olid vastaskandidaadi tausta uurimiseks palganud esialgu Trumpi-vastased vabariiklased ja seejärel Demokraatlik Partei ja Hillary Clintoni kampaaniameeskond.

Nunesi koostatud memo rõhutab seega väidet, et loa USA kodaniku pealkuulamiseks hankis FBI teadlikult kahtlase taustaga toimikut kasutades. Samuti väidetakse, et selle loa kehtimist pikendas praegune asejustiitsminister Rod Rosenstein. Rosenstein oli omakorda see, kes pärast FBI direktori James Comey vallandamist Trumpi poolt nimetas Venemaa-juurdlust ja võimalikku õigusemõistmise takistamist uurima eriprokurör Robert Muelleri, kes on ise omal ajal samuti FBI direktoriks olnud.

Memo põhiliseks järelduseks olevat seega järgmine: FBI, justiitsministeerium ja eriprokurör Mueller on olnud algusest peale Trumpi vastu meelestatud ning see kallutatus on kajastunud ka nende poolt läbi viidud juurdlustes.

Demokraatidest poliitikud - eelkõige luurekomitee juhtiv demokraat Adam Schiff ja esindajatekoja demokraatide juht Nancy Pelosi - on omakorda juhtinud tähelepanu sellele, et kogu memo on koostatud valikuliselt ja kallutatult ja vaid eesmärgiga Trumpi meeskonda heas valguses ning ohvritena näidata ja samaaegselt FBI ja Muelleri juurdluse suhtes umbusaldust külvata.

Kõige tõsisemaks süüdistuseks on hetkel see, et pärast luurekomitee teistelt vabariiklastelt heakskiidu saamist on Nunes memo sisu veel muutnud
ning seega ei ole Valgesse Majja jõudnud memo täpselt see, mille üle komitees hääletati. Seetõttu nõuavad nad, et Nunes luurekomitee esimehe kohalt tagandataks, ja selle üleskutsega kirja on demokraadid saatnud ka esindajatekoja vabariiklasest spiikrile Paul Ryanile.

Kriitikud tuletavad meelde ka seda, et tegu ei ole esimese korraga, kui Nunes luurekomitee esimehena vastuolulisi samme astub ning eelmise skandaali järel pidi ta end otseselt Venemaa-juurdluse teema juurest üleüldse taandama.

FBI ja selle direktor Christopher Wray, kes on Trumpi enda poolt ametisse nimetatud, on olnud memo avalikustamise vastu ning büroo tegi sellega seoses isegi haruldase avalduse. FBI rõhutab, et nende ametnikele ei jäetud piisavalt aega enne luurekomitee hääletust memoga tutvuda ning et neil on tõsiseid kahtlusi memos esitatud faktide täpsuse asjus. Meedia teatel on ka Wray isiklikult kutsunud Valget Maja üles seda dokumenti mitte veel avaldama. Justiitsministeeriumi kõrge ametnik Stephen Boyd aga saatis juba eelmisel nädalal esindajatekoja luurekomiteele kirja, milles märkis, et memo avaldamine oleks "erakordselt hoolimatu".

Valge Maja teatel on president Trumpil kavas memo avalikustamine heaks kiita ning siis on küsimus juba kongressi otsustada. Täpset aega pole kinnitatud, kuid allikate sõnul võib president heakskiidu anda juba reedel. Trumpi heakskiit iseenesest ei tähenda veel memo automaatset avalikustamist.

Olulisemad asjaolud

* FBI ja justiitsministeerium on memo avalikustamise vastu.

* Trump on andnud mõista, et tal on kavas memo avalikustamine heaks kiita. Seda on öelnud ka Valge Maja personaliülem John Kelly.

* Luurekomitee demokraatide juht Adam Schiff andis teada, et Nunes on memo sisu enne Valgele Majale esitamist muutnud. Schiffi sõnul ei ole memo näol tegu faktidega, vaid Nunesi sooviga avalikkust eksitada ning FBI ja Muelleri usaldusväärsust õõnestada.

* Kuigi Steele'i toimikus leidub palju kontrollimata või ekslikke väiteid, on mitmed sealsed väited ka kinnitust leidnud. Steele ise on tunnistanud, et tegu ongi nö toormaterjaliga, mida ta oma Venemaa allikatelt sai ja millest osa tõepärasust ei olegi võimalik kuidagi kontrollida. Samuti on ta rõhutanud, et tema toimik polnud sellisel kujul kunagi avalikustamiseks mõeldud.

* Mitmed eksperdid on märkinud, et see, kui FBI kasutas kohtult pealkuulamisloa saamiseks ka Steele'i toimikut, ei tee taotlusprotsessi iseenesest kuidagi vildakaks. Samuti peetakse ebatõenäoliseks, et luba saadi ainuüksi Steele'i toimiku põhjal, sest Venemaa sekkumisest valimistesse ja Trumpi kampaaniameeskonna liikmete võimalikest Venemaa-seostest olid USA agentuure teavitanud varem ka näiteks liitlastest kolleegid (näiteks Briti ja Hollandi eriteenistused). CIA endine tegevdirektor John McLaughlin näiteks
märkis, et selleks, et nn FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act) raames kuidagi kallutatud viisil luba saada, tuleks praktikas ära petta umbes 80 inimest.

* Oluliseks nüansiks on see, et memo näitab ilmselt halvas valguses asejustiitsministrit Rosensteini. Tema on aga see, kes nimetas ametisse eriprokurör Muelleri ja teostab ka viimase üle järelevalvet. Trump ei saa hetkel ilma Rosensteinita Muellerit vallandada ning alles detsembris teatas Rosenstein kongressis, et mingit põhjust Muelleri vallandamiseks ta ei näe. Vox analüüsib memo võimalikke keerdkäike ka graafiliselt.

* Demokraatide memo, mille avaldamise luurekomitee vabariiklased maha hääletasid, on 10 lehekülge pikk ja lühidalt kokku võttes väidab järgmist: esiteks ei rikkunud FBI Page'i pealtkuulamisloa taotlemisel reegleid ja teiseks on Nunesi memo lihtsalt katse aidata kaasa eriprokurör Muelleri diskrediteerimisele.

* Nunesi memo avalikustamist toetavad vabariiklased on muuhulgas ka nõudnud, et avalikustataks ka kõik andmed, mida FBI kohtule esitas, et Page'i pealkuulamisluba saada. Kui seda peaks tehtama ja selgub, et kasutati lisaks Steele'i toimikule ka muid andmeid, võib see Trumpi toetajate soovitust hoopis vastupidise tulemuse anda - esiteks näitab see, et Nunesi memo väited ei pea paika ja teiseks võib sealt välja tulla veelgi ebameeldivamaid asjaolusid Page'i ja Venemaa seoste kohta. Page'i äriseosed ja avalikult Kremli-meelsed väljaütlemised on juba valimiskampaania algusaegadest palju tähelepanu pälvinud ning ka Trumpi meeskond ise on temast hiljem distantseerunud. Wall Street Journal näiteks kirjutab, et Page huvitas USA võime juba aastaid enne seda, kui tema nimi Steele'i toimikusse ilmus.

* Erinevalt esindajatekoja vabariiklastest pole senati vabariiklased memo avalikustamist nii aktiivselt toetanud. Samuti on senati luurekomitee, mis samuti oma Venemaa juurdlust läbi viib, olnud parteiülese hoiakuga ning Nunesi ja Schiffi sõnavahetusi meenutavaid konflikte pole seal olnud. Senati juhtiv vabariiklane John Thune näiteks ütles, et senati luurekomisjon peaks enne avalikustamist samuti esindajatekoja kolleegide memoga tutvuma, samuti toetas ta demokraatide konkureeriva memo avalikustamist.

* Vabariiklastest rahvasaadikud soovisid sellel nädalal käia nö rajoonides ning rääkida oma poliitilistest algatustest. Selle asemel olid nad sunnitud vastama peamiselt memo avalikustamist puudutavatele küsimustele.

* Politico ja Guardian meenutavad Nunesi varasemaid vastuolulisi samme, mille tõttu ta end Venemaa-juurdluse juurest taandas.

* Demokraatide juhid Pelosi ja Schumer nõuavad, et Nunes esindajatekoja luurekomitee kohalt tagandataks. Schumeri sõnul on Nunesi memo selge katse õigusriiki õõnestada.

* Esindajatekoja vabariiklasest spiiker Paul Ryan toetab memo avalikustamist, kuid hoiatab kolleege ennatlike järelduste eest ning soovib, et sellest ei saaks mingi Muelleri-vastast teemat. Samuti toetab ta demokraatide konkureeriva memo avaldamist.

* Ka Trumpi-vastased vabariiklased ning konservatiivid on Nunesi memo avalikustamist teravalt kritiseerinud. Sõna võttis ka endine vabariiklane ja sõltumatu kandidaadina presidendiks pürginud Evan McMullin.

* Wall Street Journal arvab samal ajal, et asjaolu, et FBI niivõrd aktiivselt memo avalikustamise vastu on, sunnib seda dokumenti just nimelt avaldama.

Politico leiab, et kuigi Vene-skandaalil on reaalsed põhjused, tegid demokraadid vigasele Steele'i toimikule panustades vea, mis neile praegu kätte maksav.

* Fox News aga küsib, et kes peaks julgeolekuametite üle valvama, sest liberaalid pole sellest igal juhul huvitatud.

* Üheksa ajaloolast arutles Voxis, miks Trumpi sõda FBI vastu on nii hämmastav.

* Politico analüüsis seda, mida tähendab olukord, kus president enda poolt valitud FBI juhi üleskutset eirab.

* Politico: Muelleri meeskonnaga kokku puutunud juristid ei välista võimalust, et süüdistus esitatakse lõpuks ka Trumpi enda vastu.

* Trump ise võttis reedel teravalt sõna FBI ja justiitsministeeriumi ladviku aadressil.

"FBI ja justiitsministeeriumi juhtkond ning uurijad on politiseerinud püha juurdlusprotsessi demokraatide kasuks ja vabariiklaste vastu - miski, mis veel lähiajal oleks olnud mõeldamatu. Tavatöötajad on suurepärased inimesed," märkis Trump oma Twitteri-kontol.

Quartz, Vox,  Red State, Daily Beast võtsid kokku avalikustatud memo peamised küsitavused.

Washington Examiner: kuidas Nunesi memo kogemata Steele'i toimiku usaldusväärsust tõstab.

Hill: vabariiklasest senaator leidis, et esindajatekoja kollegide parteipõhiselt avaldatud memo tuli tõstatud küsimuse lahendamisele hoopis kahjuks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: