Esindajatekoda tunneb huvi, kas USA tuumatehnoloogia jõuab saudide kätte

Saudi kroonprints, president Trump ja Jared Kushner 2017. aasta mais.
Saudi kroonprints, president Trump ja Jared Kushner 2017. aasta mais. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA esindajatekoja demokraadid kavatsevad uurida meedia ja vilepuhujate poolt esitatud väiteid, et president Donald Trumpi administratsiooni ametnikud on kaalumas plaani müüa Saudi Araabiale tuumaelektrijaamade tehnoloogiat ja seda hoolimata asjaolust, et riikliku julgeolekuga seotud ametnikud on sellise sammu astumise eest hoiatanud.

Esindajatekoja järelevalvekomitee raport viitab parteiülesele murele, mis puudutab jätkuvaid püüdlusi, mille eestvedajaks oli kunagine rahvusliku julgeoleku nõunik Michael Flynn ja millega praegu tegelevat energiaminister Rick Perry ning mis seisneb tuumatehnoloogia andmises Saudi Araabiale ilma kongressile aru andmata. Raport tõstatab ka küsimusi, mis puudutavad Trumpi administratsiooni suhteid Saudi Araabiaga ning võimalikku huvide konflikti selliste nõunike nagu Flynn ja Jared Kushner puhul, vahendasid Axios, Vox ja BBC.

Trump kohtus 12. veebruaril Valges Majas USA tuumaenergeetika sektori esindajatega ning teemaks oli tuumaelektrijaamade ehitamine Lähis-Idasse, sealhulgas Saudi Araabiasse. Trumpi väimehest nõunik Kushner aga on sel kuul ringreisil Lähis-Idas, et arutada Trumpi rahuplaani majanduslikku poolt.

Saudi Araabia on varem öelnud, et soovib tuumatehnoloogiat, kuna tahab energiaallikaid mitmekesistada, kuid kriitikute hinnangul on taustal soov liikuda ka tuumarelva poole, seda eriti seoses Iraaniga võistlemiseks. Ka kroonprints Mohammed bin Salman on varem hoiatanud, et kui Iraan hangib tuumarelva, teeb seda ka Saudi Araabia.

Kongressi liikmed on olnud tuumatehnoloogia Lähis-Ida riikidesse eksportimise suhtes kriitilised, sest see võib minna vastuollu USA seadusega, mis keelab müügi, kui on oht, et seda saab kasutada tuumarelvastuse hankimiseks.

Varem on sarnased müügitehingud kukkunud läbi seoses asjaoluga, et Saudi Araabia keeldus kinnitamast, et ei kasuta USA-st ostetavat tehnoloogiat ja teavet tuumarelvastumiseks. Nüüd tahavad esindajatekoja liikmed teada, kas Trumpi administratsioon jätkab selle tingimuse täitmise nõudmist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: