Kaks juhtumit Soomes: välismaise taustaga mehed ründasid bussijuhte

Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Soome võimud uurivad praegu kaht juhtumit, mille puhul välismaise taustaga isik on rünnanud liinibussi juhti sooviga sõiduki juhtimine üle võtta. MTV andmetel on nii Uuraineni kui ka Loimaa juhtumi puhul kahtlustavateks võimudelt keelduva otsuse saanud varjupaigataotlejad.

Juhtum Kesk-Soome maakonnas Uuraineni vallas leidis aset ööl vastu kolmapäeva ning seda uurib praeguseks keskkriminaalpolitsei (KRP), vahendas Yle.

Keskkriminaalpolitsei teate kohaselt oli liinibussis vahejuhtumi tekitanud mees tõusnud ootamatult püsti ning läinud bussijuhile kallale. Kriminaalpolitseinik Sanna Springare rääkis, et mees üritas ilmselt sõidukit teelt välja suunata.

Tegemist oli transpordifirma Koiviston Auto tavapärase liinisõiduga Helsingist Oulusse. Ettevõtte tegevjuht Mikko Markkula rääkis, et reisija oli haaranud bussijuhil käest, mille peale bussijuht oli pidurdanud.

Esimestes ridades istunud kaasreisijad olid olukorda kohe märganud ning neil õnnestus kahtlustatav ohjeldada. Kokku oli sõidukis umbes 15 reisijat.

Välismaise taustaga, umbes 30-aastane mees suruti põrandale maha ja teda hoiti seal politsei saabumiseni.

Bussijuht on tunnistanud, et varem bussi sisenemise ajal polnud hilisem kahtlustatav millegi kahtlust äratavaga silma paistnud.

"Tegemist oli tõsise ohuolukorraga, kuid juhi kiire pidurdamise tõttu ei jõudnud midagi juhtuda," nentis bussifirma juht Markkula, kes pidas sellist juhtumit väga haruldaseks.

Öisel liinisõidul olnud buss oli intsidendi tõttu 50 minutit paigal ning juhtunusse rahulikult suhtunud bussijuht sõitis edasi vahetuskohta, kus bussi juhtimise võttis üle juba järgmine bussijuht.

Keskkriminaalpolitsei uurib praegu juhtumit liiklusrikkumise katset ja kehalist väärkohtlemist puudutavate seadusesätete alusel. Politsei teatel on juhtumi uurimine ja ülekuulamised alles algusfaasis ja eelkõige üritatakse selgeks teha kahtlustatava motiiv.

Eelmisel päeval toimus sarnane intsident Soome teises kohas

Teisipäeval kella 16 ajal juhtus midagi sarnast ka Päris-Soome maakonnas Loimaa linnas bussijaama juures ning praegu uurivad võimud kahe juhtumi võimalikku seost.

Ka Loimaas kahtlustatakse välismaise taustaga reisijat selles, et ta üritas sekkuda liinibussi liiklemisse.

Loimaa-Turku liini teenindanud bussijuhi jaoks tekkis intsident täiesti ootamatult.

"Esimeses reas istunud tüüp hüppas bussijuhi kõrvale ja hakkas rooli väänama. Ta üritas suunata sõidukit vastassuunavööndisse," märkis bussifirma Valtasen Liikente tegevjuht Petri Valtanen.

Hullema hoidis ära vastu tuleva liinibussi juhi kiire reaktsioon. "Tal õnnestus natuke kõrvale põigata nii, et vaid peegel kolksatas teise sõiduki pihta," lausus Valtanen.

Bussijuhil õnnestus seejärel buss tee ääres kinni pidada ja rooli kallale kippunud mees võeti kaasreisijate abiga kontrolli alla.

Petri Valtanen on tegutsenud liinisõitude vallas ligi 30 aastat ning midagi sellist pole tal varem ette tulnud.

Nii nagu ka Uuraineni juhtumi puhul on ka Loimaa intsidendi kahtlustatav välismaalt pärit 30. aastates mees.

Uurimist juhtiv Sanna Springare keskkriminaalpolitseist nentis, et praeguses faasis ei saa veel kindlalt öelda, kas nende juhtumite vahel on mingi otsene seos. Hetkel pole veel selge isegi see, kas mehed teineteist tundsid.

MTV Uutiset edastab, et mõlema kahtlustatava näol on tegu Soome võimudelt varjupaigataotlusele eitava vastuse saanud meestega. Politsei on kinnitanud praegu, et tegu ei ole Soome kodanikega, kuid seda pole veel öeldud, millisest riigist või riikidest nad täpsemalt pärit on ning kas tegu on varjupaigataotlejatega.

Praegu on mõlemad mehed politsei poolt kinni peetud, politsei veel kohtule edasiseks vahistamiseks esitatavat taotlust menetlusse andnud ei ole.

Springare sõnul ei ole praegu küll konkreetseid viiteid selle kohta, et meeste käitumisel võiks olla seoseid terrorismiga, kuid tema kinnitusel on ka see versioon uurimisel. Ta lisas, et hetkel ei ole põhjust veel riiklikku ohuhinnangut muuta ning põhjust hirmuks ei ole.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: